Hodně dětí má teď problém zařadit se do kolektivu, připomíná terapeutka Lucia Vašková

18. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Děti na kole (ilustrační snímek)

Psychická odolnost znamená schopnost zvládat nástrahy a stresující situace, přiblížila dětská psychiatrička Lucia Vašková. Rodiče by měli odhadnout, jakou míru odpovědnosti děti unesou.

„Co dokáže dítě samo, už bychom za něj neměli dělat. Když má nějaké problémy ve škole, ve sportu, s kamarády, měli bychom mu ukázat, že je normální, když něco nejde. Dá se to natrénovat, i když je dítě úzkostlivější. Jen to dá víc práce. Záleží i na tom, jací jsme my, jak zvládáme své překážky.“

Náročné situace k životu patří

Jak řešit situaci, když je dítě ve střídavé péči, a v jedné rodině nemusí dělat nic, druhá chce, aby pomáhalo v kuchyni nebo na zahradě? „Rodiny fungují různě a je třeba to akceptovat. Děti jsou plastické a pochopí to. Naučí se, že jinak to funguje u tatínka, jinak u maminky. Je náročné ustát tu rozdílnost, ale pro dítě je to výborná zkušenost do života,“ říká Lucia Vašková.

„Ze své praxe vidím, že hodně dětí teď má problémy zařadit se do kolektivu, znovu navázat vztahy.“ To je i případ sedmiletých vnoučat posluchačky. Říkají, že jim to nepůjde, nemluví s kamarády, ani s učiteli. „Radím maminkám, aby dětem řekly, že strach je normální. Měly by jim říct, že také mají někdy strach a vysvětlit jak postupují, aby se osmělily. Náročné situace k životu patří,“ dodává Lucia Vašková.

Jak pracovat s dítětem, které nechce mluvit? Jak zvyšovat psychickou odolnost dítěte, které má příliš ochranářskou matku?

Spustit audio

Související