Jste bez energie? Jak docílit zvýšení odolnosti, radí lékař Jan Vojáček

16. červen 2020

Odolnost je schopnost pojmout určitou míru stresu, aniž by se to projevilo na našem zdraví, přiblížil definici odolnosti Jan Vojáček, lékař preventivní funkční medicíny a výživy.

Víte, že by vám plavání dobilo baterky, ale je těžké se zvednout z gauče. Situaci, kterou popsala posluchačka, prožívá řada lidí. Co s tím?

„Kdyby řekla, jakou cítí energii, bylo by to asi nízké číslo. Nemusí jít plavat, stačí jít na procházku, něco dobrého si uvařit, jít brzy spát a energie se bude zvyšovat. Pak už nebude tak těžké vstát a jít si zaplavat,“ radí doktor Jan Vojáček.

Každý dokáže říct, kolik energie cítí

„Každý člověk dokáže říct, jakou cítí životní energii. Pokud lidé začínají udávat hodnoty pod 50 procent, začínají být velmi náchylní k nemocem,“ vysvětluje host pořadu Dva na Dvojce. Dá se energie nějak předávat?

„Řada lidí rozdává i z něčeho, co nemá. A ustará se k nemoci. Když cítíte, že máte energii na 90 procentech, můžete část odevzdat tak, že blízkému člověku věnujete plnou pozornost. Je to vidět u malých dětí, které pozornost rodičů vyžadují.“

Naše životy se obrátily proti nám

Jsme velké individuality a každý člověk má jinou citlivost, uvádí Vojáček. „Žijeme v době, kdy jsme vystresovaní. Já tomu říkám ‚ztráta spojení‘. Ztratili jsme kontakt s přirozeností. My jsme si ten život zjednodušili tak, že se to obrátilo proti nám. Jsme odvrácení od přírody, od vztahů. Spousta lidí je dnes vyhořelých, nespokojených, bez životní energie.“

Jak odolnost posilovat? Můžeme ji zdědit? Má na odolnost vliv i výchova?

Spustit audio

Související