Důvěru k dětem si vybudujete přes zájem, radí rodičům psycholog Milan Studnička
Pro lidskou duši je důležitý pohyb, říká v Blízkých setkáních psycholog Milan Studnička, který byl sám vrcholový sportovec, bobista.
„Pro trenéry dělám hodně přednášek, aby zejména holčičky nehnali do výkonu od raného věku. Děti rády sportují, ale duši tlak na výkon ovlivňuje. Říkám jim, že sice krátkodobě zvýší výkonnost, ale co bude, až se sportem skončí. Dopady jsou obrovské a daleko větší na ženy než muže. Ženy si pak spojují s výkony svou hodnotu. U kluků to nevadí, protože mají v sobě rivalitu.“
Vytvořte dětem psychickou pohodu
Podle Milana Studničky by rodiče měli s dětmi chodit do přírody, na vodu, spát ve spacáku. Ale při fyzickém výkonu by jim měli vytvořit psychickou pohodu. „V ideálním případě by si dítě mělo do šesti let užívat s rodiči, čerpat jejich vnitřní sílu. Stačí pár dětí přátel, nemělo by být zatěžováno dětským kolektivem. Ve školce si vytvoří mnoho různých obranných mechanismů. Navenek vypadají drsně, ale nevnímají sami sebe, protože se musí přizpůsobit svému okolí.“
„Občas jedu do rodin, abych viděl dítě ve svém prostředí. Musím s rodiči komunikovat laskavě, aby se na mě nezlobili, ale měli motivaci to změnit.“ Mnozí si stěžují na pubertu. Psycholog Studnička ji považuje za úžasné období. „Děti se rozvíjí, jsou schopné prezentovat své názory, ale rodiče je nechtějí slyšet. Puberta je vysvědčení rodičovství. Když syn rád hraje hry, měli by se o ně zajímat. Přes zájem vybudují důvěru, a pak dítě dostanou třeba na lyže,“ uzavírá odborník.
Kdy vyjde jeho kniha o výchově? Proč není dobré vychovávat kluky stejně jako holky? Jaký měl ve studiu na hlavě sestřih a proč?
Související
-
Smutné děti. Příčina může být podle psychologa v rodině i v genech
U malých dětí by měl smutek trvat pár hodin. Pokud trvá v řádu dní, je problém, varuje psycholog Jeroným Klimeš. Rodí se děti smutné nebo je ke smutku dovedou okolnosti?
-
Zlo je mimořádně infekční virus, varuje klinický psycholog Radek Ptáček
„Současná situace je výjimečná. Každý jsme ji prožívali jinak,“ říká. „Já měl pocit, že chodím po jiné zemi. Všichni byli v roušce a já neviděl úsměv ani v těch očích.“
-
Jak s dětmi mluvit o koronaviru? „Nejhorší jsou bezradné babičky,“ vysvětluje dětský psycholog
„Už zhruba ve 12 letech dítě myslí stejně kvalitně jako dospělí. Ale nemá zkušenosti,“ upozorňuje v pořadu Dva na Dvojce psycholog Karel Humhal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.