Dokumentaristka Silvie Dymáková: Přijdu si jen jako prostředník, který dává věcem směr

14. duben 2025

Za svůj dokument Šmejdi získala Českého lva. „Babička mi dávala hrnce a další věci, které pocházely z předváděcích akcí. Tak jsem jednou jela s ní,“ vzpomíná. Proč a jak se rozhodla pro svojí profesi? Je těžké získat si důvěru lidí? Jak vznikl její nadační fond a co je jeho smyslem? Co dělá, aby načerpala novou energii?

„Nemám pocit, že bych se vědomě o něco snažila. Přijdu si pouze jako prostředník, který dává věcem směr. Děje se to nějak samo a stejné to bylo i u Šmejdů. Dveře se začaly otevírat a projekt přitáhl spoustu úžasných lidí, bez kterých by nevznikl. V žádném případě to není a nebyla jen zásluha Silvie Dymákové, ale lidí, kteří tomu věřili.“

Silvie Dymáková

Natáčení bylo pro tvůrkyni složité. „Byla jsem v rozhodovací paralýze, že buď budu při předváděcí akci lidem pomáhat a nic nenatočím, nebo je v tom nechám a budu mít záběry.“

Konzultovala i s psychoterapeutkou. „Nedokázala jsem se srovnat s tím, že jsem v několika případech jen přihlížela a nic neudělala. To pro mě bylo úplně to nejtěžší. Cítila jsem jako osobní selhání to, že jsem to viděla a nic neudělala.“

Dokumentaristka teď komunikuje se Srbskem, kde se s podvodnými akcemi roztrhl pytel. „Poskytla jsem jim film zdarma, osvětově, takže se tam teď pouští seniorům, aby dokázali rozkrýt manipulaci. Ať film slouží tam, kde má,“ uzavírá Silvie Dymáková v Blízkých setkáních.

autoři: Michaela Maurerová , eh
Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.