Youtuber Jirka vysvětluje věci: Podvod Falešný bankéř vypadal jinak, než jak ho známe teď
Je autorem kanálu Jirka vysvětluje věci. Nejsledovanější jsou videa o podvodech a jak jim nenaletět. „Myslím, že je to tím, že je to tak aktuální,“ uvažuje Jiří Burýšek. Jak poznat podvod na falešnou seznamku? Naletí podvodníkům i samotní bankéři? Sleduje konkurenci? Jak bral ocenění od předsedy Senátu? Pouští se jeho videa ve školách? Na čem teď pracuje?
Podvodníci jsou velmi aktivní a vymýšlejí si nové a nové způsoby, jak z lidí vylákat peníze. „Spolupracuji s policií i bankami a často mi pomáhají.“
Co dělat, když podvodníci zavolají, že máme napadený účet? „Natočil jsem o tom video a předpokládal, že se počet podvodů sníží. Nestalo se a problém je v tom, že podvodníci mají spoustu dalších triků. Podvod, který se jmenuje Falešný bankéř, vypadal na začátku jinak, než jak ho známe teď. Přidali do toho například člověka, který se vydává za policii,“ vysvětluje youtuber.
Ve svých videích probírá další témata, jako například cukr, nikotin, alkohol nebo sociální sítě. „Není to věc, která nám zničí život, ale je třeba mít chladnou hlavu. Nesním třeba půl kila cukru za den. Snažím se, aby má videa dala lidem vhled do tématu. Nemá je to jen vyděsit,“ uzavírá Jiří Burýšek v Blízkých setkáních.
Související
-
Pastoral Brothers: Velikonoce jsou hlavní křesťanský svátek. Tam, kde je to radostné, je to fajn
Youtuberské duo farářů Českobratrské církve evangelické chtělo původně oslovit mladé mezi 15 až 20 lety. „Ono se to chytlo, ale u jiné skupiny mezi 25 až 55 lety.“
-
Lidé v etiketě polevují a společnost se tomu přizpůsobuje, hodnotí foodbloger Vítězslav Ivičič
Vždycky se mu líbily staré věci. „Asi proto, že je za tím určitá kvalita a lidská práce. Že to není ošklivý střep z laciného obchodu,“ přemítá odborník na historii.
-
Dělám si legraci sama ze sebe a neryju do ostatních, vysvětluje úspěch svých videí Holka z Moravy
Inspirovalo ji video, ve kterém si britská komička povídala se svojí periodou. „Řekla jsem si, že bych mohla točit videa o tom, co se mi honí hlavou,“ ohlíží se blogerka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.