Lidé v etiketě polevují a společnost se tomu přizpůsobuje, hodnotí foodbloger Vítězslav Ivičič alias Staromilec
Vždycky se mu líbily staré věci. „Asi proto, že je za tím určitá kvalita a lidská práce. Že to není ošklivý střep z laciného obchodu,“ přemítá odborník na historii a gastronomii. Který byl jeho první sběratelský předmět? Proč by rád jednou připravil labuť? Co má nejzajímavějšího ve své sbírce? Proč byla dřív práce v kuchyni náročnější a co se stalo zlomovým okamžikem? Povzbuzuje úprava chuť k jídlu? Jak dlouho se věnuje blogu?
Ke stolu se starožitným porcelánem asi těžko usednete v teplákové soupravě. „Už teď se móda změnila tak, že je všichni nosí. Hlavně dvacetiletí nosí oblečení, které jsme na základní škole nosili do hodin tělocviku,“ přemítá odborník na historii a gastronomii.
Je bonton něco, co by se mělo dětem vštěpovat už odmalička? „Asi jsem už zlomil hůl, ale je to důležité. Etiketa není něco, co vás obtěžuje, ale jsou to něco jako pravidla silničního provozu. Pokud chcete jezdit autem, musíte je znát.“
„Lidé polevují a společnost se tomu přizpůsobuje. Všechno upadá. I v restauracích. Dnes do drahých restaurací chodí zbohatlí ajťáci v teplákách a mají lokty na stole,“ uzavírá vinař a foodbloger Vítězslav Ivičič alias Staromilec v Blízkých setkáních.
Související
-
Jak se změnila kuchyně od dob 1. republiky? Masaryk večeřel buchty a kuře bylo luxus, míní historik
Stravovací návyky mají obecně velkou setrvačnost. Přesto se česká kuchyně od dob 1. republiky v mnohém proměnila. Co jedli naši předci? A byla jejich strava zdravější?
-
Host: Eva Filipová, autorka kuchařek a knih o etiketě a životním stylu
Co dostala do vínku už ve svém dětství a co přinesl život? Platí, že co si kdy navařila, to si také snědla? A které chvíle byly tak obtížné, že šla etiketa stranou?
-
„Tendence k ležérnosti je zničující. Pánové, nebuďte líní!“ vyzývá Ladislav Špaček
Podle Ladislava Špačka se povědomí o etiketě zlepšuje, ale styl oblékání u mužů je u nás stále na velmi špatné úrovni. Proč?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka