„Tendence k ležérnosti je zničující. Pánové, nebuďte líní!“ vyzývá Ladislav Špaček
Podle Ladislava Špačka se povědomí o etiketě zlepšuje, ale styl oblékání u mužů je u nás stále na velmi špatné úrovni. Proč?
„Je tady tendence ke stále větší ležérnosti. Spousta mužů se domnívá, že hlavním kritériem pro výběr oblečení je pohodlí. Jako by to bylo to nejdůležitější. Ne! Nejdůležitější je respektovat žánr situace, do které jdu,“ upozornil odborník na etiketu a pedagog.
Dědové se převlékali několikrát denně
Naši dědečkové se podle Ladislava Špačka převlékali i několikrát denně. „Dnes si muž vezme mikinu, džíny, v létě v horším případě šortky, ze kterých koukají odpudivě chlupaté nohy, a v tom jde do práce, na rande, do restaurace. A jsou tací, kteří v nich jdou i do divadla.“
„Tahle tendence k ležérnosti je zničující. Není to nic jiného, než lenost!“ Špaček proto v Blízkých setkáních apeloval na ženy: „Děvčata, hlídejte svoje protějšky, aby se oblékali s ohledem na situaci, kam se chystají!“
Galantnost je alfou a omegou etikety. Je to také odpovědnost? Proč se vytratily klobouky? Co je smyslem etikety? Kde končí a začíná přirozenost? Kde začíná nekultivovanost?
Související
-
„Teď vypadám jako krkavčí otec.“ Ladislav Špaček se synem Radimem u Jana Čenského
Ladislav Špaček a jeho syn Radim jsou tak vytížení, že se o sobě dozvídají hlavně z médií. Posílají si zprávy, kde budou mít rozhovor, aby zjistili, co ten druhý dělá.
-
Ladislav Špaček: Ležérní styl? Chování lidí ve formálním oblečení bývá mnohem uhlazenější
Patří k nejznámějším popularizátorům společenského chování u nás. Tvrdí, že se etiketa pořád vyvíjí stejně jako jazyk. Otázkou je, jestli tím správným směrem.
-
„Velmistr E a ztracená šifra dokonalosti“. Ladislav Špaček u Haliny Pawlowské
Knihy provázely odborníka na etiketu od dětství. A když skončilo jeho působení coby hradního mluvčího, se staly jeho profesním osudem. Napsal jich už skoro tři desítky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka