„Teď vypadám jako krkavčí otec.“ Ladislav Špaček se synem Radimem u Jana Čenského
Ladislav Špaček a jeho syn Radim jsou tak vytížení, že se o sobě dozvídají hlavně z médií. Posílají si zprávy, kde budou mít rozhovor, aby zjistili, co ten druhý dělá.
„Před čtrnácti dny jsem měl v Břeclavi přednášku a sledoval jsem v hotelu Radima v televizi. Dosáhl svého, stal se režisérem, vystudoval FAMU bez podpory rodičů. Teď vypadám jako krkavčí otec,“ svěřuje se v pořadu My dva a čas Ladislav Špaček.
Umí se flákat
„Radim se umí flákat, umí zmizet z povrchu zemského. Ale pak umí zapřáhnout a je nesmírně pracovitý. Má dva České lvy,“ připomíná úspěchy svého syna mluvčí prezidenta Václava Havla. A čeho si na svém otci cení syn Radim?
Byl jsem schválně nespolečenský
„Cením si na něm vstřícnosti a laskavosti k lidem, které vůbec nezná. Učil dějepis a češtinu, má pedagogický talent. To se mu zúročilo i v dalších povoláních.“ A jak to sám má s etiketou? „Já to asi nemám v sobě odjakživa. V mládí jsem uměl být divoký a schválně nespolečenský.“
Jakou roli hrají v jejich životě náhody? Jak změnil život Radima Špačka Dismanův rozhlasový sbor? Jaké píše Ladislav Špaček knížky pro děti? Co hledal v pokoji, kde spala Marylin Monroe? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
„Velmistr E a ztracená šifra dokonalosti“. Ladislav Špaček u Haliny Pawlowské
Knihy provázely odborníka na etiketu od dětství. A když skončilo jeho působení coby hradního mluvčího, se staly jeho profesním osudem. Napsal jich už skoro tři desítky.
-
Ladislav Špaček: Ležérní styl? Chování lidí ve formálním oblečení bývá mnohem uhlazenější
Patří k nejznámějším popularizátorům společenského chování u nás. Tvrdí, že se etiketa pořád vyvíjí stejně jako jazyk. Otázkou je, jestli tím správným směrem.
-
Host: režisér Radim Špaček
Proč odešel v šestnácti z domova? Co ho jako 20letého přivedlo do válkou zmítaného Sarajeva, kde natočil celovečerní film? Řeč bude také o sportovním dramatu Zlatý podraz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.