Buďte obezřetní a nemyslete si, že naletět podvodníkům může jen hlupák, varuje kyberkriminalista Václav Písecký
„Prevence je v posledních letech velmi silná, taková, jako dřív nebyla. Přesto máme jen za včerejšek hlášené tři podvody se škodou zhruba milion korun,“ popisuje šéf pražského oddělení kyberkriminality. Kdo jsou to legalizátoři? Jak je to s jejich vyhledáváním? Jak je na tom s kyberkriminalitou Česká republika oproti světu? A co považuje za nejlepší ochranu dětí na sítích?
Podle policisty Václava Píseckého používají podvodníci velmi jednoduché triky. „Ty se neustále mění, protože se neustále přizpůsobují. Bude to znít až obdivně, ale jejich kreativita je úžasná. Neustále hledají, jak svoje jednání zdokonalit a například dokonce analyzují postupy policie.“
Nejlepší obrana? Základem úspěchu je podle Václava Píseckého připustit si, že se mi to může stát. „Bylo by jednoduché myslet si, že se to může stát někomu, kdo je hloupý a kdo nepřemýšlí. Opak je pravdou. I já jsem naletěl, a to v tom pracuji!“
„Momentální krizová situace donutí spoustu z nás jednat iracionálně. Proto je potřeba neustále přemýšlet, ověřovat si informace a v případě nejasnosti kontaktovat například osobního bankéře nebo infolinku banky,“ uzavírá šéf pražského oddělení kyberkriminality Václav Písecký.
Související
-
„Potřeboval jsem se z toho vypovídat,“ říká o své knize Nepohodlný policajt Zdeněk Macháček
Pracoval u policie a spolu s FBI či Scotland Yardem bojoval proti mafii. To ho přivedlo za mříže. Po dvaceti letech napsal knihu Nepohodlný policajt. „Muselo to uzrát.“
-
Kriminalistická práce mi přerovnala životní priority, přiznává Jiřina Hofmanová
Je legendou kriminalistiky a zavedla do praxe nové vyšetřovací metody, jako analýza způsobu spáchání. Současně je také autorkou knihy Myšlenky zločince v české kotlině.
-
Kdybych se znovu narodil, chtěl bych pracovat jako operativec, svěřuje se Mirek Vaňura
„Jsem příjemně překvapený, že nám naši posluchači dávají hlasy. Vnímám to jako poděkování,“ říká Mirek Vaňura k anketě Podcast roku. Její pátý ročník právě probíhá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.