Esence ženství, múza a zapomenutá futuristka. Osudové ženy: Růžena Zátková
Krásná žena, malířka a sochařka. Uznávaná a úspěšná byla už za svého života, ale ne doma. Pro české umění je stále velkou neznámou. V dokudramatu uslyšíte Martu Falvey Sovovou, Antonii Talackovou nebo Martina Hrušku. Hovoří literární historik Radim Kopáč.
„Zemřela relativně mladá, stihla toho ale co jiní za tři nebo čtyři životy. Potkala se s řadou významných lidí doby, stihla se stát symbolem, esencí ženství, múzou a osudovou ženou,“ myslí si literární historik Radim Kopáč. K jejím obdivovatelům patřil třeba hudební skladatel Vítězslav Novák, srbský sochař Ivan Meštrovič nebo hudební skladatel Igor Stravinskij.
Rodina K. H. Borovského
„Byla velmi půvabná, autonomní a suverénní. Svou autonomii si mohla dovolit hlavně kvůli zázemí v rodině.“ Růžena Zátková (1885–1923) žila převážně v zahraničí, narodila se ale v jižních Čechách, v Březí u Českých Budějovic do rodiny majitele mlýna a spoluzakladatele vyhlášené továrny na těstoviny Vlastimila Rostislava Zátky.
Klíčovou roli hrála v jejím životě matka. Byla to pianistka Karla Zdenka Františka Havlíčková, neteř Karla Havlíčka Borovského. Růžena i její sourozenci tak odmala žili v kulturně aktivní rodině. Když se pak přestěhovali do Prahy, začala u tehdy velmi prestižních učitelů studovat malířství i hudbu.
Vztah s ruským diplomatem
Její život provázelo zvláštní pnutí: těsný vztah k domovu v českých zemích a zároveň touha překročit maloměstské poměry a prosadit se v cizině. Asi i proto odjela na studia do zahraničí. V Římě se pak potkala se svou velkou láskou, diplomatem carského Ruska a budoucím manželem Vasilijem Chvoščinským.
Itálie ji ale také „dala“ futurismus. A díky manželově ruskému původu mohla rovněž navázat důležité kontakty s významnými ruskými umělci. Byla ještě mladá, když vážně onemocněla tuberkulózou. Ve švýcarském sanatoriu pak střídavě prožila tři roky. Nemoc ji izolovala od přátel. Stihla se rozvést a znovu provdat za italského levicového novináře Artura Cappu.
Příběh z hlubin neznáma
Druhou lásku prožívala na italském venkově. Mohla malovat a vytvářet sochy. Uspořádala i několik výstav, nikdy ale ne v rodné zemi. Podle kunsthistoričky Aleny Pomajzlové, která Růženu Zátkovou „objevila“ i pro české a moravské země, se „její příběh jen složitě vynořuje z hlubin neznáma“.
Literární historik Kopáč ale vysvětlení má: „V roce 1910 odešla do Itálie a v zahraničí žila až do smrti v roce 1923. V Čechách ale futurismus nikdy nebyl na pořadu dne. Asi proto tak rychle upadla do zapomnění. Více se o ní začalo mluvit až koncem 80. let. Většina materiálů o Zátkové je ale ztracena nebo zbyla jen torza.“
Související
-
Naše ve světě nejslavnější sochařka. Doma se ale na ni zapomnělo. Osudové ženy: Mary Duras
Jedna z prvních žen, které absolvovaly pražskou AVU. Reprezentovala nás na světových výstavách i na bienále v Benátkách. Poprvé emigrovala před nacisty, pak před komunisty.
-
Mělo se na ni zapomenout... Osudové ženy: Toyen
Nejvýraznější představitelka našeho meziválečného umění Marie Čermínová měla na základní škole z výtvarné výchovy dvojku. Dnes se její obrazy prodávají za desítky milionů.
-
Zátka: Jak těstoviny z jižních Čech dobyly srdce hospodyněk v celém mocnářství
Zatímco s výrobou sodovky udělali Zátkovi díru do světa, první továrna na těstoviny, nudle a makarony ve střední Evropě to lehké neměla. Přesvědčit musela hlavně hospodyňky
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.