Esence ženství, múza a zapomenutá futuristka. Osudové ženy: Růžena Zátková

16. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Růžena Zátková (1914)

Krásná žena, malířka a sochařka. Uznávaná a úspěšná byla už za svého života, ale ne doma. Pro české umění je stále velkou neznámou.

„Zemřela relativně mladá, stihla toho ale co jiní za tři nebo čtyři životy. Potkala se s řadou významných lidí doby, stihla se stát symbolem, esencí ženství, múzou a osudovou ženou,“ myslí si literární historik Radim Kopáč. K jejím obdivovatelům patřil třeba hudební skladatel Vítězslav Novák, srbský sochař Ivan Meštrovič nebo hudební skladatel Igor Stravinskij.

Rodina K. H. Borovského

„Byla velmi půvabná, autonomní a suverénní. Svou autonomii si mohla dovolit hlavně kvůli zázemí v rodině.“ Růžena Zátková (1885–1923) žila převážně v zahraničí, narodila se ale v jižních Čechách, v Březí u Českých Budějovic do rodiny majitele mlýna a spoluzakladatele vyhlášeně továrny na těstoviny Vlastimila Rostislava Zátky.

Klíčovou roli hrála v jejím životě matka. Byla to pianistka Karla Zdenka Františka Havlíčková, neteř Karla Havlíčka Borovského. Růžena i její sourozenci tak odmala žili v kulturně aktivní rodině. Když se pak přestěhovali do Prahy, začala u tehdy velmi prestižních učitelů studovat malířství i hudbu.

Vztah s ruským diplomatem

Růžena Zátková: Beran (Senzibilita, hluky a rytmické síly beranidla; 1916, materiálová plastika, v. / h. 100 cm; nezvěstné, fotografie Research Library, Getty Research Institute, Los Angeles)

Její život provázelo zvláštní pnutí: těsný vztah k domovu v českých zemích a zároveň touha překročit do značné míry maloměstské poměry a prosadit se v cizině. Asi i proto odjela na studia do zahraničí. V Římě se pak potkala se svou velkou láskou, diplomatem carského Ruska a budoucím manželem Vasilijem Chvoščinským.

Itálie ji ale „dala“ taky futurismus. Díky manželově ruskému původu taky mohla navázat důležité kontakty s významnými ruskými umělci. Byla ještě mladá, když vážně onemocněla tuberkulózou. Ve švýcarském sanatoriu pak střídavě prožila tři roky. Nemoc ji izolovala od přátel. Stihla se rozvést a znovu provdat za italského levicového novináře Artura Cappu.

Příběh z hlubin neznáma

Druhou lásku prožívala na italském venkově. Mohla malovat a vytvářet sochy. Pořádala pak i několik výstav, nikdy ale ne v rodné zemi. Podle kunsthistoričky Aleny Pomajzlové, která Růženu Zátkovou „objevila“ i pro české a moravské země, se „její příběh jen složitě vynořuje z hlubin neznáma“.

Literární historik Kopáč ale vysvětlení má: „V roce 1910 odešla do Itálie a v zahraničí taky žila až do smrti v roce 1923. V Čechách futurismus ale vlastně nikdy nebyl na pořadu dne. Asi proto tak rychle upadla do zapomnění a víc se o ní začalo mluvit až koncem 80. let. Většina materiálů o Zátkové je ale ztracena nebo zbyla jen torza.“

Růžena Zátková: Mallorca (1913, akvarel, papír, 22 x 35 cm; soukromá sbírka)
autoři: lup , ide
Spustit audio