Mělo se na ni zapomenout... Osudové ženy: Toyen

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Toyen

Na základce měla z výtvarné výchovy dvojku, dnes se její obrazy prodávají za desítky milionů.

O nejvýraznější představitelce československého meziválečného umění Marii Čermínové (1902–1980) toho mnoho nevíme. Nedávala žádné rozhovory, nenapsala žádné texty nebo vzpomínky. Říkávala, že nemá ani žádnou rodinu. Pseudonym, který jí vymyslel Jaroslav Seifert, si nechala zapsat do dokladů a používala ho i na úřadech.


Osudové ženy: Toyen
Účinkují: Marika Procházková, Marek Lambora, Jakub Folvarčný, Gustav Hašek, Svatopluk Schuller, Lukáš Král, Petr Buchta, Jan Teplý
Host: literární a výtvarný historik Radim Kopáč
Autoři: Hynek Pekárek a Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Hudba: Antonín Schindler
Zvuk: Jiří Pochvalovský
Natočeno v roce 2018

Jako muž

S pseudonymem se najednou mohla změnit i její minulost. Rodina nebo práce v továrně na mýdlo jako by neexistovala. Oblékala se jako muž, mluvila o sobě v mužském rodě. Mužům se tak líbila, jí víc přitahovaly ženy. Netradiční umělkyně každým coulem. Její umělecká tvorba je propojena s další bohémskou osobností – s Jindřichem Štyrským.

Se Štýrským spolupracovala řadu let. Oba byli ovlivněni tehdejšími dobovými uměleckými směry. Oba taky byli členy proslulého Devětsilu. Přátelili se se Seifertem nebo Vítězslavem Nezvalem. Štýrský ale v březnu 1942 zemřel. A Toyen se po válce stala symbolem tvůrčí svobody.

Toyen, Jindřich Heisler, Karel Teige (1940)

Mělo se na ni zapomenout...

Zatímco její přátelé se z kaváren přesunuli na schůze, Toyen v březnu 1947 odjela do Paříže. Do centra umění, kam jezdívala už v předválečném období. Rázem tak patřila do světa surrealistů, jakými byli André Breton, Max Ernst či Salvátor Dalí. A po únoru 1948 už neměla žádný důvod k návratu do vlasti.

Zemřela v Paříži 9. listopadu 1980. U nás se na ni mělo zapomenout. O to častěji o ní slyšíme dnes. Její obrazy se prodávají za závratné ceny a jeden z nich už patří k českým aukčním rekordům.

Malíři Jindřich Štyrský a Toyen v maskách při práci s „Deka“ barvami (1929)
Spustit audio
autoři: lup , ide

Související