Mělo se na ni zapomenout... Osudové ženy: Toyen

15. srpen 2020

Nejvýraznější představitelka československého meziválečného umění Marie Čermínová. Na základce měla z výtvarné výchovy dvojku, dnes se její obrazy prodávají za desítky milionů.

Účinkují: Marika Procházková, Marek Lambora, Jakub Folvarčný, Gustav Hašek, Svatopluk Schuller, Lukáš Král, Petr Buchta, Jan Teplý
Vypráví: literární a výtvarný historik Radim Kopáč
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Napsal: Hynek Pekárek
Zvuk: Jiří Pochvalovský
Hudba: Antonín Schindler
Režie: Michal Bureš
Natočeno: v roce 2018

O nejvýraznější představitelce československého meziválečného umění Marii Čermínové (1902–1980) toho mnoho nevíme. Nedávala žádné rozhovory, nenapsala žádné texty nebo vzpomínky. Říkávala, že nemá ani žádnou rodinu. Pseudonym, který jí vymyslel Jaroslav Seifert, si nechala zapsat do dokladů a používala ho i na úřadech.

Jako muž

S pseudonymem se najednou mohla změnit i její minulost. Rodina nebo práce v továrně na mýdlo jako by neexistovala. Oblékala se jako muž, mluvila o sobě v mužském rodě. Mužům se tak líbila, jí víc přitahovaly ženy. Netradiční umělkyně každým coulem. Její umělecká tvorba je propojena s další bohémskou osobností – s Jindřichem Štyrským.

Toyen, Jindřich Heisler, Karel Teige (1940)

Se Štýrským spolupracovala řadu let. Oba byli ovlivněni tehdejšími dobovými uměleckými směry. Oba taky byli členy proslulého Devětsilu. Přátelili se se Seifertem nebo Vítězslavem Nezvalem. Štýrský ale v březnu 1942 zemřel. A Toyen se po válce stala symbolem tvůrčí svobody.

Mělo se na ni zapomenout...

Zatímco její přátelé se z kaváren přesunuli na schůze, Toyen v březnu 1947 odjela do Paříže. Do centra umění, kam jezdívala už v předválečném období. Rázem tak patřila do světa surrealistů, jakými byli André Breton, Max Ernst či Salvátor Dalí. A po únoru 1948 už neměla žádný důvod k návratu do vlasti.

Zemřela v Paříži 9. listopadu 1980. U nás se na ni mělo zapomenout. O to častěji o ní slyšíme dnes. Její obrazy se prodávají za závratné ceny a jeden z nich už patří k českým aukčním rekordům.

Logo
autoři: lup , ide
Spustit audio

Související