Ekonom Lukáš Kovanda: Halíře dělají talíře. Možností, kde šetřit, má stát celou řadu

7. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Blíží se doba, kdy skončí podpůrné vládní programy a stát bude muset začít šetřit

Česká republika rozvolňuje. Od 12. dubna se otevře část obchodů, svůj provoz budou moct obnovit zoologické zahrady či farmářské trhy. Ruku v ruce s postupující vakcinací se tak zřejmě blíží čas, kdy by se měl stát stáhnout do pozadí a začít šetřit. Kde všude může brát?

„Hlavní je, abychom neudělali stejnou chybu jako loni a neotevřeli příliš rychle. Myslím si ale, že máme naději, že otevření může být už trvalé. Vakcinace úspěšně pokračuje, takže je možné, že plošné uzávěry už nebudou potřeba, říká v pořadu Jak to vidí... ekonom Lukáš Kovanda.

Čtěte také

Jako správnou volbu hodnotí ekonom zejména to, že se průmysl nakonec neuzavřel, o čemž se vedly vášnivé diskuse ani ne před měsícem.

„Vidíme, že čísla se zlepšují i bez uzavření průmyslu. Dokonce se mluví o rozvolňování. Ekonomické náklady a škody ovšem budeme sčítat dlouhé měsíce, možná i roky. Nejdůležitější je, aby se postupně stát stáhl z ekonomiky, jakmile už nebude potřebný, a začal šetřit.

Peníze i bez práce

V České republice se během celé pandemie překvapivě podařilo udržet nízkou míru nezaměstnanosti. Přesto by měl stát postupně ukončit podpůrné programy a tím podpořit návrat lidí na trh práce.

Kvůli státním podporám a záchranným balíčkům totiž lidé nemusejí mít potřebnou motivaci vrátit se do práce, což vidíme například v Americe. Okamžik, kdy stát přestane podpory vyplácet, bude ovšem potřeba velmi dobře načasovat. A bude samozřejmě záležet na vakcinaci a na ústupu pandemie.

Každý halíř se počítá

Všechny záchranné kroky během pandemie dělal stát na dluh. Nepopulární úkol začít šetřit připadne na další vládu, která vzejde z říjnových voleb. Možností, kde šetřit, je ale podle Lukáše Kovandy celá řada.

Čtěte také

Například na podporu stavebního spoření vydal stát mezi lety 2000 a 2020 193,4 miliardy korun. Z hlediska objemu rozpočtu jsou to možná drobné, zhruba jde o 4 miliardy ročně, ale i halíře dělají talíře,“ je přesvědčen host Dvojky.

Rozhodně se ale stát v příštích letech nevyhne zvyšování některých daní. „Pravděpodobně půjde o zvýšení daní, které mají takzvaný výchovný efekt, tedy mají odradit od spotřeby například tvrdého alkoholu a tabáku. Čím vyšší daň, tím ale vyšší atraktivita pro černý trh.  Je tedy potřeba dobře balancovat a nezvyšovat příliš striktně.

Stát může zvyšovat také v oblasti daní z nemovitostí. Majetkové, nemovitostní daně máme totiž nejnižší v celé Evropské unii.

Myslet na horší časy

Všechny tyto úsporné kroky by však stát měl činit v době hojnosti a prosperity. Názor NKÚ, že stát měl hledat úspory i v době pandemie, proto Lukáš Kovanda nesdílí.

„Mezi ekonomy je naopak konsenzus, že stát by měl hledat úspory v časech příznivých. Dělat to v době krize znamená, že dále podvážeme koupěschopnou poptávku, potopíme ekonomiku a krizi ještě zhoršíme,“ uzavírá Lukáš Kovanda.

Další témata: nakládání státu s veřejnými penězi v době pandemie; predikce MMF v oblasti růstu české i světové ekonomiky; dvě překvapení pandemie; osud impéria podnikatele Petra Kellnera; návrh na globální minimální daň ze zisku.

Spustit audio

Související