Lukáš Kovanda: Snížení daní je rozumné, vláda ale nepřišla s plánem úspor
Zrušení superhrubé mzdy a nové sazby daně z příjmu rozdělují Českou republiku na dva podobně velké názorové tábory. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je snížení daní potřeba, aby se lidem lépe dýchalo.
Čtěte také
„Jednoznačně si myslím, že snížení daní v této době je rozumné. Je to takzvané proticyklické opatření, což je žádoucí i z hlediska odborné ekonomie,“ říká Kovada v pořadu Jak to vidí…a vysvětluje, že v době, kdy jde ekonomika státu dolů, je dobré ji proticyklicky uvolnit – právě třeba snížením daní. Daně se pak dají podle ekonoma opět zvyšovat v ekonomicky lepších časech.
Výrazný problém ale vidí Lukáš Kovanda v tom, že vláda zatím nepředložila plán úspor. „Nevolám ale po úsporách hned v těžkých časech,“ míní Kovanda. Například zeštíhlení vládního aparátu by podle něj vedlo k tomu, že by úředníci a státní zaměstnanci skončili na úřadu práce – a stejně by stát něco stáli.
Vláda by měla předložit plán
Poté, co dva až tři roky nebude docházet k žádnému osekávání výdajů, by měla být vláda schopná podle Kovandy říci, co hodlá učinit proto, aby manko, které nyní státu vzniká – anebo potenciálně vznikne – bylo postupně zalátáváno. „Že s tím vláda nepřišla, si opravdu zaslouží kritiku,“ myslí si Kovanda.
Dodává, že zásadní je také to, že netušíme, na jak dlouho je daňový balíček vůbec zavedený. „Vláda deklaruje, že na dva roky, což si myslím, že by z hlediska veřejných financí nebyl problém. Řada ekonomů a nejen ekonomů se ale ptá, zda bude jiná vláda a jiní politici ochotni zase zvyšovat daně,“ podotýká Kovanda. A doplňuje, že ohledně toho jsou ekonomové skeptičtí, protože vědí, o jak citlivý krok jde.
V kleštích trhu
Pokud by ale stát fungoval s výrazným deficitem příliš dlouho, ozvou se podle Kovandy ratingové agentury a dluhopisové trhy. „To znamená, že České republice výrazně vzroste nákladnost obsluhy dluhu – a budoucí vláda, ať už bude jakákoliv – stejně bude muset učinit nějaké kroky vstříc zotavení veřejných financí,“ upozorňuje Kovanda. Dodává, že trhy ji prostě dostanou do kleští. „Takže já v tuto chvíli nemám obavu, že by se blížil rozvrat veřejných financí,“ říká ekonom.
Určitě to podle něj ale neznamená to, že bychom se měli nechat uchlácholit a neměli bychom mít plán. „Je nutné mít plán opatření, která dluh a státní výdaje osekají, a to zatím na stole není,“ varuje ekonom Lukáš Kovanda.
Další témata rozhovoru: proč daňový baliček přichází právě nyní; co úprava přinese občanům; vývoj cen od Nového roku, plány České pošty a plánované propouštění; dopady pandemie koronaviru na nezaměstnanost; největší dohoda o volném obchodu na světě.
Související
-
Richard Hindls: Česká ekonomika má pro krizi dobré výchozí parametry
Pandemie nás přepadla nepřipravené. Vláda hledá prostředky, jak se ze situace vymanit. Její první kroky nebyly špatné, hodnotí dosavadní opatření ekonom a statistik.
-
Jan Švejnar: Zachrání ekonomiku čtyřdenní pracovní týden?
Změní nový koronavirus pohled na globalizaci? Bude svět zase závislý na Číně? Jak rychle půjde navázat na dobu před vznikem pandemie?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.