Expertka Denisa Hejlová: Podobně jako SPD. Piráti ve své kampani napadají církev. A také za pomoci umělé inteligence

17. únor 2025

Tomio Okamura rozšíří řady trestně stíhaných vrcholných politiků. Sněmovna ho minulý týden vydala policii, která se bude zabývat jeho loňskými předvolebními plakáty, jejichž zveřejněním mohlo dojít ke spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Co si o billboardech SPD myslet? A jaké budou etické mantinely dalších voleb? Expertka Denisa Hejlová ještě zhodnotí peskování Evropy od Ameriky a zamyslí se nad ukazováním potomků mocných v reflektorech médií.

Muž tmavé pleti s nožem od krve v zakrvácené košili a slova o tom, že „nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu“. Tak vypadala předloňská billboardová kampaň hnutí SPD namířená proti migračnímu paktu Evropské unie, kterou se nyní budou zabývat orgány činné v trestním řízení. Kromě jiného šlo o jednu z prvních billboardových kampaní, která využívala umělou inteligenci.

Plakáty i celkové nastavení

„Pokud je tak naprogramovaná, dokáže umělá inteligence zvýraznit jakýkoli stereotyp. Chová se podle toho, jak ji navedete. Odpovědnost za vizuální stránku billboardu tudíž nese politická strana,“ upozorňuje v pořadu Jak to vidí... expertka na strategickou komunikaci Denisa Hejlová.

„Je ale otázka, jak to posoudí soud. Protože nedlouho poté se podobnou cestou vydali také Piráti. Ti začali velmi podobným stylem za pomoci umělé inteligence napadat církev a církevní témata.“

Čtěte také

Problém podle ní ale není jen to, co je na plakátech. Problematické je i celkové nastavení komunikačního prostoru včetně digitálních médií. Ukázaly to například nedávné prezidentské volby v Rumunsku, které rumunský Ústavní soud zrušil.

„Problém je, že působení informačních technologií doteď pořádně nerozumíme. Byly volby v Rumunsku skutečně natolik ovlivněné působením jedné sociální sítě, anebo šlo o výmluvu? Jaké jsou důkazy, na základě kterých soud volby zrušil?“ ptá se Hejlová.

„Pokud nevidíme dovnitř systému, do nastavení algoritmů, pokud nemáme pořádné průzkumy veřejného mínění, které by nám vysvětlily neobvyklý posun, nedokážeme to jednoznačně posoudit.“

Špína a etické mantinely

Spoléhat se tak můžeme pouze na etické mantinely a záklopky, které jdou ale ruku v ruce s politickou kulturou dané země. Zatímco u nás považujeme poslední velkou kampaň za špinavou a negativní, v Británii by to zřejmě stále ještě bylo možné.

Čtěte také

„Ač je to šokující, potvrdili mi to britští kolegové. V Británii by se to k soudu nedostalo. Záleží ale samozřejmě i na načasování. Ke konci se kampaň vždycky stupňuje. Politici odhazují rukavičky a vytahují tu největší špínu zhruba tři týdny předtím, než jdou lidé k urnám. Aby zasáhli soupeře na tom nejslabším místě,“ uvažuje Hejlová.

Dá se to samozřejmě čekat i před podzimními sněmovními volbami. Koaliční strany, kterým se podle průzkumů nevede příliš dobře, budou bojovat ze všech sil. Pravděpodobné je i to, že stíhaný Tomio Okamura využije svého vydání k trestnímu stíhání v kampani.

„Hodně bude záležet na bezpečnostní a ekonomické situaci u nás v Evropě, protože problémy, o kterých se bavíme nyní, se mohou ještě velmi změnit a situace se může hodně vyostřit,“ dodává Denisa Hejlová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.