Do říše ideálů ji uvedl sokol Tyrš. A pak se do ní zamiloval. Osudové ženy: Renáta Tyršová
Půvabná, bystrá, výjimečná svým vlasteneckým cítěním. Taková byla dcera a manželka zakladatelů Sokola Jindřicha Fügnera a Miroslava Tyrše. I ona zasvětila Sokolu celý svůj život. V jejich stínu ale nezůstala. Věnovala se tělovýchově, historii umění, stála u zrodu etnografie a jako respektovaná autorka publikovala řadu odborných článků. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Kamil Halbich nebo Jan Vondráček. Hovoří historička České obce sokolské Kateřina Pohlová.
Použité zdroje:
Štěpánová Irena: Renáta Tyršová. Praha, Litomyšl: Paseka, 2005.
Související
-
Když šli ostatní domů, ona ještě cvičila. Osudové ženy: sokolská náčelnice Marie Provazníková
Životní láskou se jí stal Sokol. Stala se první ženskou náčelnicí v této organizaci. V jejím čele pak zažila pohnuté všesokolské slety v letech 1938 a 1948.
-
Pletli si ji s žebračkou. Osobní prospěch ale mecenášku nezajímal. Osudové ženy: Josefa Náprstková
Byla pilná, skromná a vnímavá. Brzy se vypracovala z posluhovačky v pravou ruku podnikatelky Anny Náprstkové. Za jejího syna Vojtu se ale mohla provdat až po její smrti.
-
827. schůzka: Člověk je tu proto, aby si něco předsevzal a aby to vykonal
Pohlédněme do tváře Miroslavu Tyršovi. Jakmile tak učiníme věcně, bez přízdob, vyvstane před námi osobnost významná, zdaleka však ne srozumitelná.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.