David Storch: Svícení v noci rozhazuje biorytmy. Může za to modré LED světlo

28. prosinec 2018

O světelném znečištění nebo světelném smogu se dnes mluví stále častěji. Existence světla v noci vadí ale nejenom zvířatům nebo astronomům, ale i obyčejným lidem.

„Ukázalo se, že svícení v noci může rozhodit biorytmy,“ vysvětloval problém světleného znečištění ve vysílání Dvojky biolog David Storch. Může za to tzv. modré světlo, které se dnes rozšířilo díky revolučnímu objevu, jak ho emitovat pomocí LED diod.

Nobelovka za problém

„Využití ledek bylo dřív relativně úzké, protože emitovaly jenom klasické barvy: zelenou, žlutou, červenou. Za vytvoření modré LED dostali autoři Nobelovu cenu, protože to byla poměrně zásadní změna. Tyhle diody jsou ekonomicky úplně někde jinde než žárovky i zářivky. Na to, aby emitovaly stejné množství světla, potřebují řádově méně energie.“

Začaly se tak plošně zavádět všude. Svítíte s nimi i doma. „Problém je, že se ukázalo, že tohle modré světlo má úplně zásadní vliv na biorytmy. A to jak člověka, tak zvířat. A teď se řeší, co s tím. Jsme v takové docela klasické situaci: nová technologická vymoženost, která je opravdu zásadní, ale je v tom nějaký problém, který jsme si předtím neuvědomili.“

Smartlampy už tu jsou

Zařídit, aby přinejmenším veřejné osvětlení neobsahovalo modrou část spektra, ale podle Storcha není problém technologický. „Problém je v konzervatismu a v pomalosti institucí. Technologické firmy jsou nadšeny možností to řešit, oni tím budou mít další byznys,“ popisuje Storch.

„Máme smartlampy. Mluví se například o dynamickém osvětlení, které se v průběhu času mění, optimalizuje. Pro pohyb na ulici stačí oranžové světlo. Taky se dlouho mluví o lampách, které svítí jenom dolů a ne někam do oblak,“ uzavírá biolog.

Další témata rozhovoru: udržení vody v krajině; Čína kolonizuje Afriku; sucho, kůrovec, medvěd a vlci – zhodnocení „ochrany přírody“ v roce 2018

autoři: Vladimír Kroc , rota
Spustit audio

Související