David Storch: Jak chránit planetu, neví nikdo. Green Deal ovšem nejsou jen zákazy, ale i finanční podpora
Většina obyvatel České republiky se shodne na tom, že klima je třeba chránit. Plány Evropské unie, jak přejít na nízkouhlíkovou ekonomiku, zná ale podle průzkumu agentury STEM málokdo. Proč si lidé pod Green Dealem představují jenom zákazy? Ekolog David Storch v audiozáznamu ještě přiblíží vývoj v požárem poničeném Českém Švýcarsku a vysvětlí, jak se bránit světelnému znečištění.
Většina Čechů nezpochybňuje globální oteplování vyvolané člověkem. Nejnovější průzkum veřejného mínění agentury STEM a Institutu 2050 s názvem Česká (ne)transformace 2022 však odhalil i to, že jen málokdo zná konkrétní opatření a plány Evropské unie na ochranu klimatu a na snižování emisí skleníkových plynů v rámci tzv. zelené dohody Green Deal. Stejně mlhavé byly i představy respondentů o související finanční podpoře pro Českou republiku.
Systém zákazů, nebo pobídek?
„O Green Dealu se totiž v médiích mluví jako o evropském plánu, který je buď výborný, nebo úplně špatný,“ souhlasí v pořadu Jak to vidí... ekolog a biolog David Storch. „Málokdy se mluví o tom, co to přesně znamená a jaké jsou mechanismy, které by měly měnit ekonomiku. Green Deal je vlastně dnes taková ideologická nálepka,“ dodává.
Čtěte také
Podle Storcha například jen málokdo ví, že součástí zelené ekonomiky je tzv. taxonomie. „Tedy že finanční podpora bude diferencovaná podle toho, jak se konkrétní firmy chovají z hlediska životního prostředí. A nepůjde jen o podporu ze strany státu, ale třeba i ze strany bank.“
Pod pojmem Green Deal si lidé nepředstavují podporu, ale spíše propracovaný systém zákazů. „Hodně se mluví třeba o tom, že od určitého roku se nebudou smět prodávat auta na benzin. Ve skutečnosti ale jde spíše o systém pobídek než zákazů. A to Evropská unie nevysvětluje občanům dostatečně.“
Velké téma
Určitý skepticismus je však podle Storcha také pochopitelný. „Green Deal je totiž tak velká věc, že to přinese nejenom přínosy, ale i problémy. Některá opatření mohou jít proti sobě. Třeba ta ve prospěch klimatu můžou jít v neprospěch biologické rozmanitosti. A tady bude třeba velké diskuse, aby došlo k vyjasnění.“
Čtěte také
Přestože se mohou některé návrhy Evropské unie jevit z hlediska ochrany přírody jako naivní, důležitý je podle Storcha významný posun v myšlení lidí. „Vidíme generační posun. Lidem dnes na životním prostředí záleží. Hlavně mladá generace se dnes velmi zajímá o to, co se děje se světem kolem ní. Jak konkrétně ale planetu ochránit bohužel nevědí.“
Nevědí to ale ani odborníci a politici. „Jak to přesně dělat a kam chceme dospět je věcí neustále velmi intenzivní diskuse. Paradigmata se mění. Pořád v některých věcech nepanuje shoda. Pořád nevíme, kolik divočiny v Evropě chceme, problémy jsou kolem sázení stromů a podobně. Nicméně pro mě osobně je nejdůležitější to, že ochrana planety je dnes velké téma.“
Související
-
Nejíst maso kvůli klimatu je nesmysl, myslí si rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička
„Myšlenka Green dealu je dobrá. Ale další akce jsou trošku zbrklé. Do značné míry tu dominuje sociální inženýrství,“ vysvětluje Petr Sklenička v Blízkých setkáních.
-
Geolog Cílek: Žijeme ve věku černých labutí? Tornáda na Moravě nebo vedra v Kanadě by o tom svědčila
Ničivá tornáda v Čechách, teplotní extrémy ve Skandinávii či v Kanadě nebo tání ledovců. Je čas položit si znovu otázku, co se děje s klimatem? Jak zastavit oteplování?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.