Politolog: I s dosavadním vítězstvím levice bude pro Francii obtížné sestavit vládu. Le Penová si počká na prezidentské volby

8. červenec 2024

Levicová Nová lidová fronta je vítězem předčasných parlamentních voleb ve Francii. Původně favorizované krajně pravicové Národní sdružení skončilo třetí. Většinu 289 poslanců nemá v Národním shromáždění nikdo. Jak vítězství levice změní Francii? Politolog Lubomír Kopeček ještě vysvětlí, jak chce nový britský premiér znovu vybudovat Velkou Británii, a přiblíží i to, jak se rozrůstá vznikající frakce v Evropském parlamentu Patrioti pro Evropu.

Výsledek francouzských voleb byl překvapením pro všechny. Překvapením ale už není, že i s dosavadním vítězstvím levice bude vytvoření francouzské vlády velmi komplikované.

„Vítězná levicová, až krajně levicová Nová lidová fronta jen velmi těžko najde partnery, nemá absolutní většinu a komplikace bude přinášet i to, že jde o seskupení, které je samo o sobě velmi heterogenní. Sestává z řady menších politických formací, navíc ta největší z nich, Nepoddajná Francie, je reprezentantem extrémní levice, tedy někdo, kdo bude ve francouzských poměrech jen těžko tvořit jádro nového vládního uskupení,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí… politolog Lubomír Kopeček.

Nestabilní Francie

I když má francouzský prezident podle ústavy poměrně volné ruce, představa, že by novým premiérem jmenoval lídra Nepoddajné Francie Jeana-Luca Mélenchona, je podle Kopečka naprosto minimální. „Spíše si myslím, že se bude dlouho vyjednávat a pak se dojde k výsledku, který nebude příliš stabilní,“ odhaduje politolog.

Čtěte také

Nutné je však podle něj dodat, že od předchozích parlamentních voleb v roce 2022 se ve Francii vystřídaly dvě vlády, které byly obě menšinové. „Problém s vládní nestabilitou je ve Francii už dlouho. Teď se jenom dost výrazně zvětšil a asi to s Francií zůstane po následující tři roky do prezidentských voleb v roce 2027.“

Premiér Gabriel Attal dnes podá demisi. Spekuluje se o tom, že by prezident Emmanuel Macron mohl pověřit premiérskou funkcí svého předchůdce Françoise Hollanda. „François Hollande je ale v zásadě neúspěšný bývalý francouzský prezident, sloužil pouze jedno volební období a závěr jeho funkčního období byl poznamenaný ztrátou reputace a autority. Samozřejmě ale po něm sáhnout lze, je to zkušený politik, navíc je spojený se socialisty, tedy se stranou, která se dá v rámci vítězné koalice považovat spíše za umírněnější formaci.“

Dobrý stratég Macron?

Prezident Macron vyhlásil předčasné volby k překvapení všech po debaklu své strany ve volbách do Evropského parlamentu. Poměry v zemi se mu ale tímto krokem projasnit nepodařilo, spíše naopak. Není tedy divu, že se nyní objevují otázky, zda je hlava státu dobrý stratég.

Čtěte také

„Je dobré se dívat na to, co tady bylo před volbami. Uspořádání sice nebylo příliš stabilní, ale bylo funkční. Tábor Emmanuela Macrona byl sice menšinový, ale měl poměrně velkou podporu v Národním shromáždění. Byl schopen vyjednávat. Občas sice prosazoval svoji agendu způsobem, který byl na hraně toho, co bychom v Česku považovali za normální – důchodová reforma například byla prosazena tak, že o ní francouzský parlament nehlasoval, – francouzský ústavní systém to ale umožňuje,“ přibližuje Kopeček.

V tomto srovnání, kdy je nyní podpora macronovské koalice v novém parlamentu výrazně menší, se tedy Macronovo rozhodnutí jeví jako velmi špatné. Nejpodstatnější zprávou směrem do střednědobé budoucnosti je však podle politologa to, že krajně pravicové Národní sdružení sice nyní neuspělo, ale podle slov jeho lídryně Marine le Penové jde o odložené vítězství. „Národní sdružení velmi pravděpodobně zůstane v opozici až do prezidentských voleb za tři roky, což mu umožní nezatížit se vládní odpovědností a nepopulárními kroky, které provázejí každou vládu. Pro Marine Le Penovou to tak vytváří mnohem lepší předpoklady pro to, že by v prezidentských volbách mohla uspět,“ uzavírá Lubomír Kopeček.

Spustit audio

Související