Pavel Kosatík: Francie? Bylo jen otázkou času, kdy to bouchne. Emoce přistěhovalců vláda léta ignorovala
Násilné protesty ve Francii, které vyvolala smrt 17letého mladíka po policejní dopravní kontrole, neutichají. Nepokoje se rozlily i do zámořských departementů. Výjimečný stav, ke kterému vyzývá pravice, ale prezident Macron zatím nevyhlásil. Jak chce eskalaci násilí zastavit? Podcenili francouzští politici doutnající napětí ve společnosti? Publicista Pavel Kosatík v audiozáznamu ještě vysvětlí, co se děje mezi Romy a Ukrajinci v Pardubicích, a připomene Franze Kafku.
Francouzský prezident Emmanuel Macron kvůli napjaté situaci v zemi předčasně opustil summit EU a zrušil závěrečnou tiskovou konferenci v Bruselu. Kvůli nepokojům odložil i plánovanou cestu do Německa. Výjimečný stav ale zatím nevyhlásil. „Přiznal by totiž, že je situace normálními prostředky neřešitelná. Pořád není vyloučeno, že se situace zklidní. Za poslední noc počet zatčených prudce klesl,“ říká v pořadu Jak to vidí... publicista Pavel Kosatík.
Přesto je podle něj dobré vnímat aktuální situaci ve Francii i v delším časovém horizontu. „Nechci úplně říkat, že Francie má v pouličních nepokojích tradici, ale přece jenom jsou země, kde k nim dochází častěji, a země, kde jsou téměř vyloučeny. A Francie bohužel patří do první skupiny.“
Negativní emoce
K tak masivnímu a rychlému rozšíření nepokojů by však jistě nedošlo, kdyby problém dlouhodobě nedoutnal pod povrchem.
Čtěte také
„Francouzská společnost léta negativní emoce mezi mladými přistěhovalci podceňuje. Když se ale něco takového nechá dlouhodobě skrytě vyvíjet a doutnat, je jen otázkou času, kdy to bouchne. Před pár lety jsme byli svědky něčeho podobného v Americe,“ připomíná Kosatík.
Důvod, proč se nepokoje rozlily z Paříže i do zámořských departementů, je podle Kosatíka právě v naakumulované negativní energii. „Mladí muži přestali důvěřovat systému. Nejsou přesvědčeni o tom, že když se budou chovat pozitivně, když budou dodržovat zákony, že to k něčemu povede. Neuvěřili výkladu, že kluk, který se pokusil policistovi ujet, spáchal trestný čin. Racionalita se odpojila a už jen bouří emoce. Radujme se, že k tomu tady nemáme sklony.“
Destrukce státu
Třetina zatčených jsou podle Emmanuela Macrona mladí, nebo dokonce velmi mladí. Podílejí se na rabování, vypalování škol, policejních stanic... Ušetřen nebyl ani dům starosty malého městečka. „Nechci to bagatelizovat, ale u třináctiletých dětí je to hec. Hluboký myšlenkový základ jejich počínání nemá. Určujícími složkami jsou ti, kteří patrně chtějí destruovat stát a společnost. Takoví lidé ovšem existují v každém systému.“
Řešením tedy podle Kosatíka je co nejdříve obnovit důvěryhodnou a konsenzu se podobající atmosféru. „To ale samozřejmě není záležitost jednoho prezidentského projevu. Nedůvěra nabíhala léta. Takže si nepředstavujme, že se řešení dostaví v nějakém krátkém časovém intervalu,“ uzavírá Pavel Kosatík.
Související
-
Nepokoje ve Francii pokračují: 667 zadržených, zákazy nočního vycházení a zapalování škol
Většině ze 420 zadržených bylo od 14 do 18 let. Bezpečnostní složky se nyní podle zprávy citované policejním zdrojem AFP obávají, že se násilí během několika následujících nocí stane „plošným“.
-
Adam Černý: Francouzi vyšli do ulic. Trápí je drahota, důchodová reforma i vyschlé benzinky
Život ve Francii ochromila stávka rafinerií. Zaměstnanci odmítají chodit do práce, dokud jim nebudou zvýšeny platy. Schyluje se ke generální stávce? Co chystá vláda?
-
Švihlíková: Co si nevybojujeme, to mít nebudeme. Ve Francii a v Německu to na rozdíl od nás vědí
Západní Evropu ochromily stávky za lepší životní úroveň. Zatímco v Německu lidé žádají vyšší mzdy, ve Francii vadí chystaná důchodová reforma. Jak hodnotit požadavky?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.