Nejíst maso kvůli klimatu je nesmysl, myslí si rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička
„Myšlenka Green dealu je dobrá. Ale další akce jsou trošku zbrklé. Do značné míry tu dominuje sociální inženýrství,“ vysvětluje Petr Sklenička v Blízkých setkáních. Všechny díly pořadu najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Green deal znamená zelená dohoda. Říká, že po roce 2050 by měla být Evropská unie uhlíkově neutrální, abychom neurychlovali klimatické změny,“ vysvětluje rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička.
„Myšlenka je to dobrá, ale další akce jsou trošku zbrklé. Do značné míry tu dominuje sociální inženýrství. Pokud si lidé Green deal nevezmou za svůj, budou vyhrávat vlády, které půjdou proti tomu. Já bych do toho šel opatrněji, více vysvětloval a vyzkoušel.“
Podíl Česka na změnách klimatu
O tom, že klimatická změna probíhá, není podle profesora Skleničky pochyb. „Ke zpomalení změn klimatu může Česko přispět zlomkem promile. Ale pokud jde o adaptaci, to máme ve svých rukou.“
„Jednou za mnou přišla studentka, která říkala, že dělá pro klima maximum možného. Že třeba přestala jíst i maso. Já jsem jí řekl, ať maso nejí, když jí nechutná nebo je jí líto zvířat. Ale nejíst maso kvůli klimatické změně je nesmysl.“
Nedaleko Lán je krajinná laboratoř
Nedaleko Lán vědci vybudovali projekt chytré krajiny. „Je to krajinná laboratoř, kam se už dnes jezdí dívat lidé z celého světa. V tom místě na Rakovnicku je více sucho než v celé republice.“
„Pozemek má plochu 500 hektarů a výhodou je, že patří univerzitě. Ochlazování povrhu země bude klíčové. Máme-li o jeden stupeň teplejší povrch pole, tak se voda vypaří o několik hodin rychleji.“
Co říká na program Dešťovka? Jak ochlazovat krajinu? Je dobré zavlažování zahrad? Za jak dlouho se obnoví prameny po období sucha?
Související
-
Vědci o klimatu hovoří nesrozumitelně, média vyhrožují. Vraťme slovům původní smysl, vyzývá Cílek
Nová zpráva mezinárodního panelu pro změnu klimatu OSN je alarmující. Skutečně stojíme v bodě zlomu? A existuje strategie, která situaci zlepší? Odpovídá Václav Cílek.
-
Václav Cílek: Drahá elektřina může být sociální rozbuška. Podobně jako plyn v Kazachstánu
Evropa čelí dramatickému nárůstu cen energií. Jak dlouho situace potrvá? Existuje rychlé řešení? A proč je situace v České republice přece jenom v něčem odlišná?
-
Lukáš Kovanda: Zelený nový úděl bude znamenat drastický zásah do našich peněženek
„Sám jsem zvědavý, jak se s tím řadový občan utká. Protože to bude něco, na co není absolutně připraven,“ uvažuje ekonom nad balíčkem nové Evropské komise.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.