Lukáš Kovanda: Zelený nový úděl bude znamenat drastický zásah do našich peněženek
„Sám jsem zvědavý, jak se s tím řadový občan utká. Protože to bude něco, na co není absolutně připraven,“ uvažuje ekonom nad balíčkem nové Evropské komise.
Evropská komise, výkonný orgán EU, obměnil vedení. To má už příští týden představit revoluční balík legislativy, tzv. Zelený nový úděl (Green New Deal). „Půjde opravdu o revoluční změnu,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí ekonom Lukáš Kovanda.
„Cílem je dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, kdy emise oxidu uhličitého, skleníkových plynů, které jsou vypouštěny, budou ve stejném objemu také pohlcovány,“ vysvětluje. „Svět emituje zhruba 37 gigatun oxidu uhličitého ročně. Nazpět se podaří pohlcovat asi jenom 11 gigatun.“
Omezit vytápění nebo dovoz jižního ovoce
„Bude to znamenat až drastický zásah do našich každodenních životních návyků. Například co se týče vytápění bytů, naší vlastní spotřeby,“ myslí si Kovanda. „V Británii už je třeba teď jasně dáno, že se lidé budou muset smířit se snížením teploty vytápění ve svém bytě. Aby se ušetřila energie.“
„Musíme si zvyknout na to, že zřejmě bude výrazně dražší jižní ovoce. Ananasy, banány nebudou zdaleka tak dostupné jako nyní. Jejich převážení zanechává obrovskou uhlíkovou stopu a je absolutně v nesouladu s tím, co teď zamýšlí Evropská komise.“
Naprosto nedostupná auta
„Další záležitostí je naprostá transformace automobilového průmyslu. Do roku 2050 by měla zmizet auta na konvenční pohon. Měla by být nahrazena elektromobily. A to znamená zásah do peněženek. Pokud nebudou ty automobily dotovány, budou pro řadu lidí cenově absolutně nedostupné.“
„A pokud dotovány budou, jsou to v konečném důsledku peníze daňového poplatníka, který kvůli vyšším daním nebude mít na něco jiného. V každém případě je to velký zásah do peněženek řadového občana. Sám jsem zvědavý, jak se s tím řadový občan utká. Protože to bude něco, na co není absolutně připraven.“
Předtavuje budoucnost automobilového průmyslu hrozbu? O kolik a proč se zdraží energie? A bude muset navíc Česko vrátit dotace?
Související
-
Lukáš Kovanda: O kolik se zdraží energie? A čím se nejvíc vyplatí topit?
V letošní topné sezoně podraží jak elektřina, tak teplo. Pozitivní zprávu má hlavní ekonom Czech Fund jen pro majitele krbu.
-
Václav Cílek: Jádro představuje největší bezpečí za cenu nejmenších rizik při přijatelné ceně
Haldy radioaktivní hlušiny a měsíční krajina, která zůstává po těžbě uranu. Vyhořelý radioaktivní odpad, který bude potřeba opečovávat po dobu deseti tisíc let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.