Václav Cílek: Drahá elektřina může být sociální rozbuška. Podobně jako plyn v Kazachstánu

13. leden 2022

Evropa čelí dramatickému nárůstu cen energií. Jak dlouho situace potrvá? Existuje rychlé řešení? A proč je situace v České republice přece jenom v něčem odlišná?

Nedostatek energie se nyní Evropská komise snaží vyřešit tím, že dočasně zařadí energie vyráběné z jádra a zemního plynu mezi čisté zdroje. Odklon od uhlí chce do roku 2033 stihnout i nová vláda Petra Fialy.

Čtěte také

„Za jádro jsem rád. Jadernou energetiku potřebujeme kvůli základnímu toku energií. Pak ale potřebujeme i nějaký regulační prvek, a to je buď uhelná nebo plynná elektrárna, vysvětluje v pořadu Jak to vidí… geolog Václav Cílek.

„Úplný odklon od uhlí bych ale nedoporučoval. Část kapacit bych zachoval jako bezpečnostní pojistku. Vedle toho máme ještě obnovitelné zdroje. Podstatné ale bude to, co udělají ceny.“

Bezhlavá privatizace

Mnozí z vysokých cen energií viní to, že Česká republika je součástí společného evropského trhu. Většina evropských států to má ale podle Václava Cílka jinak.

„V mnohých státech nebyli základní výrobci energií privatizováni. U nás ale stát ztratil kontrolu nad tvorbou cen energií a nedokáže je regulovat z hlediska občanů a firem.“

Většina evropských států si také dokázala zajistit dlouhodobé kontrakty v době, kdy byly ceny energií nízké. Například na Slovensku je cena energií o polovinu menší. A i Maďarsko dováží plyn za třetinové ceny.“

Drasticky se to může projevit v konkurenceschopnosti našeho průmyslu a v cenách potravin. Mezi cenami energií a cenami potravin totiž existuje přímá vazba.“

Výbušnost situace

I proto se Václav Cílek obává možných sociálních problémů, podobně jako třeba v Kazachstánu.

Čtěte také

Základním problémem tam jsou vysoké ceny plynu. Hlavně ale to, že zisky z ceny plynu putují do rukou prezidenta. A u nás je situace analogická. Většina domácností a firem platí zbytečně velké ceny za energii proto, aby někteří soukromníci bohatli.“

Ceny energií v České republice, zejména když se přepočítají na kupní paritu obyvatel, jsou jedny z největších na světě. Rychlé řešení energetické budoucnosti ale bohužel neexistuje.“

Podle Václava Cílka by měl stát opět převzít kontrolu nad množstvím a cenami energií, které se vyrobí na českém území. „Uvědomme si, že jsme vývozci elektřiny. Teoreticky tedy není moc podkladů pro to, aby ceny elektřiny rostly. Ony ale porostou, pokud si na naši lacinou českou energii dovezeme evropské ceny.

Na vině Green Deal?

Za vysoké ceny energií mnozí viní také takzvaný Green Deal. „Do značné míry je to pravda. Evropa postupuje nešetrným způsobem. Snižovat emise je jistě důležité. Ale ne za každou cenu.“

Ze zeleného dealu se ale podle popularizátora vědy nevylžeme. „Už proto, že to vzniklo v prostředí bank, které odmítly financovat ekologicky problematické projekty, a nikoli v prostředí politiky. Reálně s tím ale nemůžeme udělat nic.“

Další témata rozhovoru: růst cen energií; myšlenky kanadského vědce českého původu Václava Smila; co přijde po růstu; kulturní diverzita české krajiny.

autoři: Zita Senková , Václav Cílek , opa
Spustit audio

Související