Cyril Höschl: Rozpolcená společnost? Buďme rádi, že je pestrá. Sjednocení názorů je cesta k totalitě

30. červenec 2019

Podle průzkumu agentury Median mladí čeští voliči tíhnou spíše k Pirátům a TOP 09, starší ročníky volí naopak hnutí ANO a KSČM. Jak může takto názorově rozpolcená společnost fungovat jako celek?

Na první pohled může takto názorově rozrůzněná společnost působit nesmiřitelným dojmem bez naděje na konsenzus, na druhou stranu ale rozdělení společnosti podle velmi odlišných názorů a zájmů je zcela normální a běžné, konstatuje v pořadu Jak to vidí psychiatr Cyril Höschl s tím, že sjednocení názorů a zájmů je naopak vždy cestou k totalitě.

Názorová pestrost je žádoucí

Roman Kramařík se stal terčem novinářů

Buďme proto rádi, že společnost je pestrá, a to, že mnozí hájí svoje zájmy v rozporu s jinými je běžné. Smetanou navrch je, že je hájí kultivovaným způsobem a že respektují, že jejich svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhých,“ doplňuje profesor Höschl, který oceňuje i média, která dobře plní svoji roli hlídacích psů demokracie.

To, že na ně politici nadávají, svědčí o tom, že vykonávají dobře svoji práci. Kdyby média politiky chválila, nemusela by tady vlastně být. Společnost by se sice do jisté míry scelila a sjednotila, ale za cenu potlačení osobní svobody.“

Jednota i v různosti

Podle průzkumu by se do dolní parlamentní komory dostaly ještě SPD, ČSSD a KSČM. Podpora KDU-ČSL, STAN a TOP 09 se pohybuje kolem pětiprocentní hranice

Na druhou stranu jsou podle Cyrila Höschla v politice okamžiky, kdy by nadosobní zájem měl převážit nad parciálními rozdíly a neshodami jednotlivců. „Je škoda, že pravicově orientované strany se nedokážou ve snaze prosadit velmi podobně orientované programy aspoň dočasně shodnout na nějaké předvolební koalici, a tím získat volební sílu,“ uvažuje psychiatr.

A jestliže toho nejsou schopní, pak si zaslouží osud, který je stíhá. Jako TOP 09, která se propadá pod hranici zastoupení v parlamentu a hrozí, že navzdory podpoře mladých vymizí z politické mapy.“

Další témata rozhovoru: Měl by stát uvolňovat více prostředků na zdravotní pojištění za děti a seniory? Je české zdravotnictví podfinancováno? Rozehrál prezident Zeman s vládou psychologickou hru? Proč extremisté napadli průvod gayů a leseb v Polsku?

Spustit audio

Související