Co dělat, když vás obtěžuje sousedův kohout nebo pes? Jak řešit sousedské spory, radí právnička dTestu
Sousedy si vybrat zpravidla nelze. Sousedské soužití proto nemusí být vždy idylické. Co dělat, pokud je domluva se sousedem nemožná? A jak jednotlivé spory správně řešit?
Problematice sousedských sporů, konkrétně vlastnictví, se věnuje Listina základních práv a svobod. „Základní a velmi jednoduché pravidlo zní, že vlastnictví přináší nejenom práva, ale i povinnosti,“ říká na úvod právnička dTestu Soňa Libigerová.
Místní poměry
Základním kritériem, zda je něco již nad míru, jsou nejenom dobré mravy, ale i místní poměry. Právnička dTestu Soňa Libigerová uvádí příklad s kohoutem.
„Žijete-li na vesnici, patří kokrhání kohouta k místním poměrům. Chová-li ale někdo kohouta na balkoně na sídlišti, místním poměrům se to zdaleka vymyká.“
Je ale třeba počítat s tím, že místní poměry se mění v prostoru a čase. „Příkladem mohou být nové zástavby sdružující komunitu lidí, kteří chtějí pěstovat vlastní zeleninu nebo mít domácí vajíčka,“ upřesňuje problematiku právnička.
Kdo spory řeší?
Sousedské spory mohou do určité míry řešit místní obecní úřady. Zpravidla ale rozhoduje soud. Mnoho záležitostí také upravují vyhlášky jednotlivých obcí. To se týká například problematiky sekání trávy. Obec stanoví dny a hodiny, kdy je možné nastartovat sekačku.
V případě obtěžujícího kouření jde o činnost společensky tolerovanou. Pokud se tedy někteří pronajímatelé snaží kouření svých podnájemníků ve smlouvě zakázat, jsou zákazy neplatné. „Vždy je ale dobré pokusit se se sousedem domluvit a najít shodu,“ uzavírá právnička.
Související
-
„Dej si pohov, sousede!“ Jak na fungující sousedské vztahy podle nového zákoníku?
Vztahy se sousedy jsou velmi důležité. Vzájemné spory ale mohou gradovat do neuvěřitelných rozměrů. A přitom leckdy na počátku všeho stojí zdánlivá maličkost.
-
Při stavbě plotu nezapomeňte na sousedy
Víte, jak a z čeho stavět plot? Pokud ne, poradí dnešní Rada pro tento den.