Při stavbě plotu nezapomeňte na sousedy
Víte, jak a z čeho stavět plot? Pokud ne, poradí dnešní Rada pro tento den.
I ploty mají svůj styl
Ten by měl ladit s domem a úpravou zahrady, v materiálu, vzájemných proporcích i vztahu k okolí. Nakonec, na plot není vidět jen zvenčí, ale i zevnitř a budeme to my, kdo se na něj bude dívat mnoho let. Pokud si nejsme jisti svým výběrem, měli bychom se poradit s odborníky. Dobrá příprava ušetří při stavbě plotu polovinu práce. Do přípravy patří precizní změření pozemku, výpočty a rozkreslení podrobného plánu s vyznačením sloupků, umístění vrátek, terénních změn a podobně.
Nezapomínejme na základy
Všechny základní nosné prvky (sloupky, zděné konstrukce) u tradičního typu plotu by se měly stavět na základech uložených v nezámrzné hloubce (asi 80 cm), jinak by mrznoucí voda mohla plot nadzdvihovat.
A také na sousedy
V případě plotu sdíleného se sousedy nezapomeneme na domluvu s nimi, dobré sousedské vztahy jsou k nezaplacení.
Pokud jde o materiál, můžeme vybírat z široké nabídky, ať již jde o dřevo, kámen, kovové nebo plastové prvky, betonové tvarovky i panely. Renesanci prožívají i drátěné ploty v podobě gabionových košů naplněných podle vkusu majitele prakticky čímkoliv: od barevné kůry přes kameny až po květiny. Výrobci neustále přicházejí s novými systémy, které usnadňují práci a nabízejí velmi efektní výsledek. Například plot složený bez malty z bloků ze štípaného betonu, které se spojují perem a drážkou do libovolných sestav jako jsou bytelné zděné ploty, nízké opěrní zídky, podezdívky k plotům, vyvýšené terasy či dokonce schodiště. Plot můžeme sestavit z elegantních kovových plotových dílců a nepřeberné množství variant nabízí klasické dřevo.
Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.