Jak používat léčivky jitrocel větší a lopuch větší

4. červenec 2014
Rada pro tento den

Jitrocel větší je nejhojněji se vyskytujícím jitrocelem, který roste na živinami bohatších místech i jako plevel v zahradních trávnících.

Nálev z listu pomáhá léčit záněty průdušek a močového měchýře, pomáhá i při průjmech či gastritidě. Zevně jitrocel pomáhá hojit řezné rány, bodnutí či kožní záněty.

V minulosti bylináři rány léčili nejprve jitrocelem větším, jehož široké listy ránu dokonale vyčistí a zbaví hnisu. Potom přikládali jitrocel kopinatý, který ránu zacelil.

Noční rosa nebo dešťová voda přes noc v listech uvolní určité látky a vytvoří tak macerát, kterým si můžeme vyplachovat unavené oči, tento výplach může pomoci i při lehčích očních zánětech.

Semena jitrocele obsahují sliz, jenž bobtná ve střevě a působí tam jako šetrné projímadlo, kterým můžeme nahradit dovážený prostředek Psyllium, připravený z jiného druhu jitrocele Plantago afra.

Lopuch větší (Arctium lappa)

Roste hojně na neudržovaných plochách, rumištích, loukách a lesních pasekách. Užíváme především odvar, prášek a lihovou tinkturu z kořene.

Při vnitřním užití lopuch odstraňuje škodlivé zplodiny z těla, má močopudné účinky, léčí záněty močové trubice, pomáhá při revmatismu a také při cukrovce, neboť obsahuje velké množství polysacharidu inulinu.

Při zevním použití patří kořen lopuchu k nejlepším bylinám v dermatologii, pomáhá například při lupénce, ve vlasové kosmetice odstraňuje lupy, mast z kořene pomáhá při těžším revmatismu.

Prášek z kořene posiluje organismus, používáme jej při rekonvalescenci po těžkých nemocech a po operacích v dávkování půl čajové lžičky dvakrát denně. Odvar nebo prášek z lopuchových semen má také antibakteriální, antimykotické, projímavé a močopudné účinky.

Čerstvě naklepané listy přikládáme na pohmožděniny a špatně se hojící rány.

Celý článek najdete v časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...