Jak pěstovat magnolii

3. červenec 2014
Rada pro tento den

Tato rostlina má český název šácholan, ale pojmenování magnolie je běžnější. Jsou to buď keře, nebo nižší stromy původem ze Severní Ameriky a východní Asie.

U nás jsou dostatečně mrazuvzdorné a dobře rostou na chráněných, osluněných místech. Snášejí i lehký stín; v úplném stínu ale špatně kvetou.

Kořeny mají křehké, dužnaté a poměrně mělké. Kolem kmene tedy v okruhu dvou metrů nekypřete půdu, ani nic nesázejte, abyste nepoškodili kořeny.

Vyžadují lehčí a spíše kyselou půdu

Proto ji při sázení vylepšete rašelinou, v dalších letech ke stromku přidávejte kvalitní listovku a na zimu ji mulčujte spadaným listím. Tím magnolii ochráníte před mrazem a zajistíte jí dostatek vláhy.

Nevýhodou je, že magnolie rozkvétají poměrně brzy na jaře a nasazené květy často poškodí pozdní mrazíky. Zvláště letos, kdy zima byla mírná a díky tomu se dřeviny brzy probouzely. Některé narašené rostliny pak poškodily dubnové mrazy.

Chorobami magnolie netrpí

Snášejí i městské znečištěné ovzduší. Magnolie příliš neprořezávejte, odstraňujte jen uschlé větve anebo větve, které překážejí. Případný řez proveďte na jaře po odkvětu, aby nové větve vyzrály a stihly nasadit poupata.

Dokud magnolie nedoroste dospělé velikosti, můžete vždy zjara, když budou hrozit přízemní mrazíky, keř obalit netkanou textilií. To by mělo poupata ochránit.

Velkou výhodou brzo kvetoucích magnolií je i to, že vzrostlejší keře většinou během léta vytvoří další poupata, která ještě do podzimu vykvetou. Není jich sice tolik jako na jaře, ale potěší svou krásou v době, kdy jiné stromy už nekvetou.

Celý článek najdete v časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová