„Dej si pohov, sousede!“ Jak na fungující sousedské vztahy podle nového zákoníku?

22. březen 2017

Vztahy se sousedy jsou velmi důležité. Vzájemné spory ale mohou gradovat do neuvěřitelných rozměrů. A přitom leckdy na počátku všeho stojí zdánlivá maličkost. Na co si dát pozor a co říká zákon?

„V novém občanském zákoníku, který platí od roku 2014, došlo spíše k upřesnění sousedských vztahů. Jsou nyní v zákoně upraveny podrobněji než dříve,“ vysvětluje právník Martin Soukup. Například slovo „pozemek“ se teď musí vykládat mnohem šířeji. Může jít třeba i o byt.

Stavba je součástí pozemku

„Pravidla, která platí mezi vlastníky sousedních pozemků, se vztahují i na vlastníky sousedních bytů, sousedních domů a nebytových prostor.“ Jednou ze základních zásad nového občanského zákoníku je taky to, že stavba jako dům je součástí pozemku.

Nejčastější sousedské spory

„Vzájemné dohady se týkají například přístupu na pozemek, spory o hranice a také spory, které souvisí s imisemi.“ Imise v rámci sousedských vztahů znamenají, „že vlastník pozemku by se měl zdržet jakékoliv činnosti, která omezuje nebo ohrožuje vlastníka sousedního pozemku“.

Mezi ně patří například vypouštění vod, plynů, kouře, ale i hluk, světlo, stín a další. Už anglický romanopisec Gilbert Keith Chesterton upozorňoval: „V bibli stojí, že bychom měli milovat své sousedy i své nepřátele, pravděpodobně proto, že se jedná o ty samé lidi.“

autor: jra
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.