Chybí vám minerály? A jsou lepší přírodní produkty, nebo potravinové doplňky? Vysvětluje lékař a biochemik Marek Antoš
Únava, porucha imunity, infekty dýchacích cest, spavost. To vše signalizuje, že vám mohou chybět minerály, vysvětluje lékař a biochemik Marek Antoš. Jsou lepší přírodní produkty nebo potravinové doplňky? Je dobré červené maso? Mohou se minerály v těle hromadit a škodit? Dá se podpořit správné vstřebávání minerálů?
„Většina minerálů zajišťuje, aby tělo vůbec fungovalo. Například železo přenáší do tkání kyslík. Zajišťuje přenos elektronů při buněčném dýchání. To je základ. Tělo udržujeme v provozu a získáváme energii. Jód zase umožňuje vývoj nervové soustavy a vývoj mentálních funkcí. Důležitý je i vitamín C, A, D,“ připomíná Marek Antoš.
Lepší jsou přírodní produkty
„Minerály je lépe dodávat pomocí přírodních produktů. Železo obsahuje například červené maso, zvířecí krev. Problém může být u vegetariánů. Ti třeba užívají hodně železa, ale nevstřebává se, protože v rostlinné potravě je spousta látek, které železo blokují. Třeba i tanin z čaje. Železo se lépe vstřebává při přítomnosti vitaminu C, například jablek a pomerančů.“
Důležitý je i vitamin D. To je steroidní hormon, který ovlivňuje imunitu a podporuje obranyschopnost organizmu. Jak připomíná Marek Antoš, podporuje ukládání vápníku do kostí. „Pokud je vitaminu D málo, jsou kosti méněcenné, ohýbají se. U seniorů je potíž v tom, že chodí málo na slunce a vitaminu tak mají málo. Nový výzkum zjistil, že tak klesá svalová síla u seniorů a jsou častější pády a fraktury.“
Související
-
Ani trvanlivé mléko není jen bílá voda. Obsahuje minerály a vitamíny, ukázaly výsledky dTestu
I mléko zpracované velmi vysokou teplotou si nechává vitamíny a minerály. Tepelným ošetřením se nemění ani obsah vápníku a vitamínů A a B2. Mléka porovnával časopis dTest.
-
Himálajský zázrak? Speciální soli tělu neprospívají o nic víc než ty běžné
Už i sůl se na našem trhu objevuje v mnoha variantách. Je mezi nimi nějaký rozdíl? Zjišťovali redaktoři dTestu.
-
Rychlost stárnutí máte možnost ovlivnit, říká odborník
V době, která klade nároky na náš vysoký výkon, na energii a taky na náš vzhled je stárnutí tématem, o němž se mluví čím dál více. Jak poznáme, že stárneme?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka