Chce vás změnit k obrazu svému? Je-li tlak přílišný, braňte se, než se úplně odcizíte, radí terapeut

9. srpen 2024

Do vztahu vstupujeme s přáním, aby nás náš protějšek bral takové, jací jsme. Co ale dělat, když nás partner či partnerka chce do určité míry proměnit k obrazu svému? Jak mluvit o svých očekáváních a jak si nastavit hranice?

Podle psychologa Petra Kačeny je celkem přirozené, když partnerku či partnera na jedné straně podporujeme v oblasti, ve které chce růst, zároveň ale chceme změnit věci, které se nám na ní nebo na něm nelíbí. „Problém nastává, když o to dotyčný nemá zájem a měnit se nechce. Pak vznikají ve vztahu konflikty.“

Člověk se mění vlivem okolností

Málokdo si uvědomuje, že nejsme pořád stejní. „Člověk se neustále mění v důsledku toho, s jakými životními situacemi se setkává. A na to musí reagovat i protějšek. Vzájemně se tomu musíme přizpůsobovat a podporovat se. Jakmile se ale pár v tomto zasekne, je těžké se z toho vymanit.“

Čtěte také

Cest je přitom hned několik. Tou nejdůležitější je komunikace. „Nemá ale cenu s druhým problém probírat, když nás ovládají emoce. O tom, že nám něco vadí, nebo to naopak měnit nechceme, je lepší mluvit, až když emoce opadnou,“ doporučuje párový terapeut.

Zároveň říká, že když je tlak na naši změnu přílišný, je v pořádku se důrazně ohradit. „Je adekvátní jít na nějakou dobu do konfliktu, aby v této energii zaznělo, že už je to moc a že ten druhý to má jinak. Rozhodně není dobře si to nechat po dlouhou dobu líbit. Důsledkem toho je pak vždy zákonitě odcizení...“

Jakou roli v celém procesu hraje zamilovanost? A proč na začátku vlastnosti, které nám na protějšku později vadí, odpouštíme? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související