Česká partyzánka ve francouzském odboji. Osudové ženy: Věra Hromádková
Pocházela z prestižního podnikatelského prostředí. Její rodina vlastnila podnik Koh-i-noor. Ona sama se chtěla stát bioložkou. Studia na pařížské Sorbonně ale přerušila válka. Emigraci do Spojených států odmítla a zapojila se do protinacistického odboje. Působila jako spojka mezi odbojáři a pomáhala lidem na útěku. Sama zažila emigraci třikrát. Zemřela ve Švýcarsku v roce 1995. V dokudramatu účinkují Martina Preissová, Adéla Kubačáková nebo historik Petr Balajka.
Související
-
S gestapem se poprala. Za spolupráci s odbojem ji popravili. Osudové ženy: novinářka Inka Bernášková
Dětství prožila v USA, kde její rodina spolupracovala i s TGM. Vdala se proti vůli rodičů a pracovala navzdory manželovi. Za spolupráci s odbojem ji popravili v 38 letech.
-
Milena Jesenská. Neohrožená novinářka
Před 77 lety zemřela v koncentračním táboře Milena Jesenská, neohrožená novinářka, účastnice protinacistického odboje a emancipovaná žena. Napsal Pavel Jurda.
-
Kdyby neemigrovala, mohla být druhou Miladou Horákovou. Osudové ženy: Helena Koželuhová-Procházková
Neteř bratří Čapků byla vzdělanou, odvážnou a ostře kriticky myslící ženou, která se nebála nahlas varovat před zlem, které se po válce šířilo do střední Evropy.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.