Bramborový salát. Pokrm, který měl smazat třídní rozdíly

22. prosinec 2022

Bramborový salát se smaženým kaprem dnes platí za tradiční český štědrovečerní pokrm. Nebylo tomu ale tak vždycky. Ještě před druhou světovou válkou byla sváteční tabule mnohem pestřejší. Jak se bramborový salát dostal na náš stůl? Jak ho připravit v klasické verzi? Jaké zvolit brambory a jakou ingrediencí salát ozvláštnit?

„Původní receptura bramborového salátu pochází z roku 1948. Základem byla kromě brambor kořenová zelenina, salám gothaj a samozřejmě majonéza,“ říká na úvod kuchař Jiří Šedivý.

Čtěte také

Takto připravený bramborový salát podávaný spolu se smaženým kaprem měl podle představitelů nového režimu představovat tradiční štědrovečerní večeři. Cílem bylo smazat třídní rozdíly. Tradičního ale na takovémto pokrmu nebylo vůbec nic. „Do druhé světové války se totiž ke sváteční večeři podával vařený kapr v octovém či vinném nálevu s kořenovou zeleninu nebo kapr načerno s omáčkou z povidel a perníku, kterou doplňoval knedlík, nebo dokonce vánočka.“

Nejlepší jsou áčka

Základní položkou bramborového salátu jsou samozřejmě brambory, jejichž výběr je dobré nepodceňovat. „Mělo by jít o brambory varného typu A, tedy pevné, lojovité. Použít lze ale i přílohové brambory typu B. Áčka jsou ale vhodnější. Takové brambory totiž drží pohromadě, salát z nich je celistvý a nestane se z něj kaše,“ doporučuje Šedivý.

Brambory je podle něj také vhodné uvařit den předem a vyplatí se je nakrájet na větší kostičky. Nesmírně důležité je smíchat je s ostatními surovinami až jako poslední.

Čtěte také

Třešinkou na dortu je pak dochucení pomocí bílého pepře, hořčice a trochy láku a výběr „pojidla. Dnes mají lidé tendenci nahrazovat majonézu třeba jogurtem nebo zakysanou smetanou. Já si ale myslím, že na Vánoce si majonézu dopřát můžeme. Navíc výroba domácí majonézy je velmi jednoduchá. Postačí k tomu žloutky, citronová šťáva, špetka soli, olej a tyčový mixér, vysvětluje odborník na gastronomii.“

Majonéza ovšem nemá jen funkci, že suroviny sváže dohromady. Díky tukům, které obsahuje, také zvýrazňuje chuť salátu. Proto je vhodné dělat salát den předem, aby se krásně proležel.

Zkuste přidat jablko

Věcí chuti a tradice je pak kořenová zelenina. „Kořenovou zeleninu řada lidí vynechává. Pokud ale mrkev, petržel, celer použijeme, musíme je uvařit doměkka tak, aby zelenina nebyla rozvařená, nabádá kuchař.

Věcí názoru je i cibule, která velice ovlivňuje trvanlivost salátu. „Cibuli bych doporučil před použitím spařit, lehce zblanšírovat, protože pak už nezpůsobí oxidaci, jejímž výsledkem je nepříjemná pachuť.“

Bramborový salát je možné ozvláštnit i celou řadou dalších ingrediencí. Jednou z nich může být třeba jablko. „Jablko totiž příjemně zvýrazní celkovou chuť salátu, jakoby ho podtrhne. Musíme ho ale oloupat a nakrájet na drobné kostičky,“ uzavírá Jiří Šedivý.

Spustit audio

Související