Kapra s povidly a perníkem vytlačil ten smažený. Za tradicí štědrovečerního menu
Bramborový salát, kapr, rybí polévka a cukroví, to je vánoční tradice, říká kuchař a cukrář Jiří Šedivý. Na Moravě se dodržuje podstatně více než v Čechách.
„V Čechách to bývá ve 30 %, zatímco na Moravě v 80 %. Překvapuje mě, že hodně tradiční začíná být vepřový řízek. Z ryb se objevují losos, sumec nebo štika. Žije se nám v současnosti dobře, chutě obyvatelstva se mění a chceme objevovat něco nového. Ale tradice je tradice,“ poznamenává kuchař.
Kapr na řízek převálcoval kapra na černo
„Do první světové války byl v Čechách tradiční kapr na černo. Uvařená ryba se polévala černou omáčkou. V ní byla kořenová zelenina, švestková povidla a perník,“ uvádí Jiří Šedivý. „Za první republiky se začaly z Rakouska vracet české kuchařky. Přinesly bramborový salát a řízek. Salát, který se ve Vídni skládal z brambor, cibulky a octa, udělaly daleko bohatší a kapra usmažily,“ vrací se do minulosti štědrovečerní tabule.
Cítíte bahno? Vybírejte menší kusy
Mnoho rodin kapra nechce, říkají, že v něm cítí bahno. „Na vině je tučnost. Když máte děti, vybírejte kusy kolem 2,7 až 3 kilogramů. Někdo nechává na rybách kůži, ale tu můžete stáhnout. Z kapra umíme udělat i filety, ale to už chce určitý cvik. Když je kapr dobře připravený a bez kůže, tak může být pro dítě zajímavý a chutný,“ ujišťuje Jiří Šedivý.
Jaké další pochoutky se na stole objevují na Štědrý den? Jak svléknout z kapra kůže? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Netradiční předkrmy a vánoční tabule. Všichni nemusí mít rybí polévku, kapra a bramborový salát
Šéfkuchař Jaroslav Runštuk v naší radioporadně. Tentokrát na téma: rybí polévka, kapr a bramborový salát. Netradiční předkrmy a vánoční tabule u sousedů v Polsku.
-
„S Vaškem jsme na Vánoce zápolili, kdo bude mít lepší bramborový salát,“ vzpomíná Dagmar Havlová
Předvánočnímu nákupnímu běsnění se Dagmar Havlová vyhýbá. Svátky jí po smrti druhého manžela Václava Havla rozsvěcují její vnučky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.