Chlebíček překonal všechny módní vlny. Jaký je ten tradiční český? A proč krájet veku ručně?
Chlebíček je tradiční česká pochoutka. Lahůdkářka Iva Klinderová patří k potomkům jednoho z velikánů lahůdkářského byznysu v Praze. Její firma nabízí chlebíčky na stejném místě už přes sto let. Jaký je tradiční chlebíček? Proč používají brambory z Německa? Které chlebíčky mají zákazníci nejraději? Které doporučuje na oslavu? Mají lidé experimentovat, nebo se spolehnout na klasiku?
Před sto lety působili v Praze tři velikáni lahůdkového byznysu: Paukert, Lippert a Zoufalý. „A máme od nich krásné dědictví v podobě chlebíčků. Pan Zoufalý tehdy provozoval lahůdkářství spíše francouzského typu. Prodávali se tu šneci a žabí stehýnka, ale pořád na stejném místě,“ říká lahůdkářka Iva Klinderová v pořadu Dva na Dvojce.
Na 70 druhů chlebíčků
„Já miluji chlebíčky od dětství. Překonaly všechny módní vlny. Za chlebíčkem přijíždí i lidé z Japonska a Ameriky. Máme sice 70 druhů, ale tradiční chlebíček je veka, šunka a bramborový salát.“
„Moje veka musí mít hutnou střídku, aby unesla saláty a pomazánky, a křupavé okolí. My krájíme chlebíčky ručně. Kráječ veku našikmo nenakrájí. Vyzkoušeli jsme i nové trendy. Třeba veku celozrnnou. Ale nevyplatilo se to.“
Českého dodavatele brambor jsme nenašli
Proč používáte do salátu brambory z Německa? zněl jeden z posluchačských dotazů. „Já chci české brambory. Ale nenašli jsme dodavatele, který by nás zásobil celý rok. Potřebuji mít celoročně stejnou chuť. V Německu mají veliké hangáry na skladování brambor. To v Česku není.“
Související
-
Lahůdkářství U Lipperta. Zdejší chlebíčky se zapojily do odboje
Víte, kam chodila mlsat pražská honorace a kde pořádal Vlasta Burian své slavné chlebíčkové hostiny? Josef Lippert otevřel své lahůdkářství v Praze 29. března 1892.
-
Skládat šunku jsem se učila na látce z tepláků, vzpomíná lahůdkářka Jindřiška Šindelářová
S chlebíčky a koláčky dorazila do studia zakladatelka lahůdkářství Jindřiška Šindelářová. Jak prozradila, šunkový chlebíček je pořád králem.
-
Jan Paukert: Pochutnával si na něm Masaryk i Vlasta Burian. Obloženému chlebíčku je už přes sto let
Napadlo vás někdy, kde se vzal klasický obložený chlebíček? Jde o ryze český vynález a je mu už přes sto let. Pochutnávali si na něm hosté nejstaršího lahůdkářství v Praze.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.