Lahůdkářství U Lipperta. Zdejší chlebíčky se zapojily do odboje
Víte, kam za první republiky chodila mlsat pražská honorace a kde pořádal Vlasta Burian slavné chlebíčkové hostiny? Žatecký rodák Josef Lippert otevřel své lahůdkářství v Praze 29. března 1892. Kdo vlastně chlebíček vymyslel? Co byla chlebíčková aféra a jak se chlebíčky zapojily za druhé světové války do odboje? V Příbězích z kalendáře se také dozvíte, jaké nejdražší lahůdky si dnes můžete dopřát a na kolik vás to přijde.
Související
-
Jan Paukert: Pochutnával si na něm Masaryk i Vlasta Burian. Obloženému chlebíčku je už přes sto let
Napadlo vás někdy, kde se vzal klasický obložený chlebíček? Jde o ryze český vynález a je mu už přes sto let. Pochutnávali si na něm hosté nejstaršího lahůdkářství v Praze.
-
Chlebíček: Je to česká klasika
Asi se nenajde nikdo, kdo by je neměl rád. Co k nim řekne držitel michelinských hvězdiček? Exkluzivně pro stanici Český rozhlas Dvojka připravil Roman Paulus.
-
Eliášovy chlebíčky: Otrávil premiér Alois Eliáš kolaborantské novináře?
Legionář bojující v Rusku i ve Francii. Protektorátní ministerský předseda, který udržoval úzkou spolupráci s odbojem. Jediný premiér okupované země, kterého nacist...
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.