Andor Šándor: Pozemní invaze v Íránu nehrozí. Trump má kovbojský styl, ale do války se mu nechce
U břehů Ománu došlo k útoku na dva ropné tankery. USA z nich obvinily Írán, ten to ale odmítá a tvrdí, že jde o součást americké protiíránské kampaně. Hrozí další eskalace konfliktu obou zemí?
Čtěte takéUSA zveřejnily video z napadení tankerů. Teherán vinu na explozích v Ománském zálivu odmítl
„Zdá se, že v tuto chvíli ani jedna ze stran nechce jít do konfliktu, protože si umí představit následky, které by to mělo,“ myslí si Andor Šándor a varuje před tím, že v podobně vyhrocených situacích někdy může dojít k událostem, které ani jedna ze stran nechce. Například k nehodě, která se může snadno stát záminkou k vojenskému konfliktu.
O politice Teheránu si iluze nedělám
Přestože podle něj žádná pozemní invaze do Íránu nehrozí, nevylučuje omezené americké letecké útoky proti vybraným cílům v zemi ani nějaké hybridně realizované reakce ze strany Teheránu. A ve hře je podle něj také ekonomický aspekt a nervozita, kterou nestabilita v Perském zálivu vyvolává na trhu s ropou.
„Nedělám si iluze o teokratickém režimu v Íránu a vůbec si nemyslím, že by to byla politika mírových holubic, které vysílají po Blízkém východě. Ale že by byli natolik hloupí, aby nechali revoluční gardy provést útok na japonský tanker v době, kdy je na historické návštěvě Íránu japonský premiér Abe, to mi přijde hodně přitažené za vlasy.“
USA vedou politiku nátlaku
Zahraniční politika Donalda Trumpa je politikou nátlaku nejen ve vztahu k Íránu, ale i jinde ve světě – ve vztahu k Číně, Severní Koreji, ale také vůči Německu a Evropské unii. Podle Andora Šándora Trumpův kovbojský politický styl rozkopnutí dveří rozbíjí to, co se po léta budovalo ve vzájemných americko-evropských vztazích.
„Neuznává dohody, které byly dříve sepsány. Nezamlouvají se mu instituce jak Severoatlantické aliance, tak Evropské unie. A to je diametrálně odlišné od toho, co říkali předchozí američtí prezidenti, když chtěli jeden telefon v EU, se kterým budou jednat.“
Trump chce silnou Ameriku, ne válku
Trump důsledně razí heslo America first (tj. Amerika na prvním místě) a všechno ostatní jde stranou. Do vojenských konfliktů se mu ale podle Šándora naštěstí nechce.
„Mám jen obavy, aby mu něco neproteklo mezi prsty a aby byl všechno schopen zvládnout,“ varuje s tím, že dva klíčoví muži Trumpovy administrativy Mike Pompeo a John Bolton jsou schopní přivést USA do války, budou-li mít příležitost.
Další témata rozhovorů: Polsko postaví na vlastní náklady základnu pro tisíc amerických vojáků. Co stojí za tímto rozhodnutím? Byla chyba, když Česko odmítlo umístění amerického radaru na svém území? A jakou roli dnes hraje Turecko v rámci NATO?
Související
-
Břetislav Tureček: Americké sankce už Íránci otevřeně označují za ekonomický terorismus
Napětí mezi Íránem a Spojenými státy se dál vyostřuje. Evropská unie se naopak snaží mezinárodní dohodu s Teheránem zachovat. Jak daleko je Amerika ochotná zajít?
-
Břetislav Tureček: Írán se chová podobně jako Izrael nebo Saúdská Arábie. Prosazuje jen své zájmy
Na příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa začala platit první etapa obnovených íránských sankcí. Co je jejich cílem?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.