Abychom mohli svítit ostatním, musíme zářit sami, říká o lásce Laura Janáčková
Lásku potřebujeme od dětství. Děti, které nemají dostatek lásky, v dospělosti trpí, přibližuje výsledky výzkumů sexuoložka a psycholožka Laura Janáčková.
„Ještě před sto lety byly doteky, pusinkování a hlazení považované za rozmazlování. V 50. letech američtí psychologové zjistili, jak jsou doteky a mateřská láska důležité. Když je dítě nemá, tak se to na jeho duševním zdraví v budoucnu podepíše.“
Jak dávat lásku, když nemáme rádi sebe?
Jsou i další druhy lásky, dodává Laura Janáčová. „Partnerská láska, přátelství, laskavost, sebeláska. O sebelásce se v posledních letech mluví jako o něčem ryze pozitivním. Jak může člověk dávat lásku, když nemá rád sebe? Není sobectví myslet i na sebe. Když budeme svítit my, tak budeme svítit i svému okolí.“
V době zamilovanosti máme velkou motivaci, uvádí Laura Janáčková. „Láska nám pomáhá k nadstandardním výkonům. Ale jsme také oslabeni. Některé kardiologické výzkumy říkají, že je bezpečnější sex s manželkou než s milenkou, protože přílišná snaha může i škodit a ty infarkty mohou nastat.“
Jak zajistit pozitivní vztah dětí k partnerovi, i když se rodiče rozejdou? Jak předat lásku rodiče, který zemřel?
Související
-
Jak připravit děti na život? Rozvíjejte jeho schopnosti, nikoliv vaše přání, radí psycholožka
Měli bychom poznat, co jsou naše přání, která si projektujeme do dítěte, a co je jeho touha, schopnost nebo talent, říká psycholožka Pavla Koucká.
-
Šťastné děti ví, že je rodiče mají rádi, i když se jim něco nepovede, říká dětská psycholožka
Jak vychovávat děti, aby z nich vyrostly spokojené osobnosti? A jak dítě nerozmazlit? Odpovídala v pořadu Dva na Dvojce psycholožka Barbora Blažková.
-
Láska je úžasný marketingový produkt, říká psycholog Alekos Kufudakis
„Už jenom tím, že o lásce mluvíme, tak produkujeme endorfiny, které nám dodávají dobrou náladu,“ říká v poradenské rubrice pořadu Dva na Dvojce psycholog Alekos Kufudakis.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.