Ať žije divadlo! Ať žijí knížky! Český rozhlas Dvojka spouští 12hodinový živý maraton na podporu české kultury

Kateřina Tučková

Spisovatelka, dramatička a historička umění v Ranní Dvojce mluvila o tzv. berlínském modelu prodeji knih přes okénko, podobně jako se u nás prodává třeba jídlo.

Jakou knihu by si teď určitě každý měl přečíst?

Margaret Atwoodová: Alias Grace (Argo)

To je můj největší čtenářský zážitek za poslední půlrok. Je to poměrně tlustá bichle, ale skvělý příběh irské imigrantky do Kanady. Příběh, který stojí za to. není to dobrodružné, je to smutné čtení. protože takový přesun ani v 19. století ani v současnosti nikdy nebyl jednoduchý. A lidské prožívání se pravděpodobně nezměnilo. Hledání nového domova, nemožnost zakořenit, to všechno se v tom příběhu odráží a je to skvěle napsáno. Atwoodová je naprosto suverénní autorka. však je taky oceněná řadou cen.

Na jakou událost ze živé kultury se těšíte?

Divadelní představení Gadžové jdou do nebe.

V brněnském Divadle Husa na provázku ho chystá Jiří Havelka. Inspiruje se knihou Kateřiny Šedé, která vznikala v místě, kde já bydlím. V brněnském Bronxu. Moc se těším, že to bude něco, co znám a co si prožiju i na divadle.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.