Pavel Kosatík: Kultura trpí nejen komerčně. Karanténa nás vhání do pomyslných jeskyní
Řada menších kulturních institucí a podniků v důsledku karantény doslova bojuje o přežití. Strádáme ale i v důsledku nedostatku mezilidského kontaktu, varuje publicista.
Vládní opatření proti šíření koronaviru tvrdě dopadá na českou kulturní scénu. Řada menších kulturních institucí a podniků doslova bojuje o přežití.
„Karanténa dopadá ale na kulturu ve společnosti mnohem šířeji. Strádáme také v důsledku nedostatku mezilidského kontaktu,“ upozorňuje spisovatel a publicista Pavel Kosatík.
Chybí nám i lidská mimika
„Kultura je, že pozdravíte, když vejdete do místnosti. Teoreticky můžete říct spoustu jiných věcí. Z této věty ale vyplývá, že máte dobrou vůli s lidmi vyjít. Kultura je i oblékání, dávání přednosti ve dveřích, jestli tykáme nebo vykáme cizímu člověku…“
Právě toto může být současnou krizí ohroženo. „Karanténa nás vhání do izolace, do pomyslných jeskyní k televizorům, a tím můžeme o řadu těchto věcí přijít.“ Kosatík zmiňuje i neblahý vliv toho, že se na ulici nesetkáváme s tvářemi a mimikou lidí.
„Nevidím lidi se usmívat ani se mračit, většinou před sebou prcháme. Postrádám nejjednodušší lidské situace,“ shrnuje publicista v pořadu Jak to vidí...
Pro přežití kultury jako takové je důležité, aby člověku na sobě samém záleželo. Aby neslevil. Dnes je možné čas trávit také tak, že se každý večer doma opijete. Nikdo se to nedozví a můžete o tom ještě vést chytré řeči na Facebooku. Ale byla by to nesmírná škoda.
Pavel Kosatík
Podpořte své oblíbené knihkupce či divadlo
Kosatík se z titulu své profese snaží podporovat v těžké situaci zejména knižní trh. „Považuji to za svou občanskou povinnost.“ Publicista vyzývá, aby lidé hledali příležitosti, jak pomoci svým oblíbeným kulturním podnikům.
„Kina vám dnes vystaví pomyslnou vstupenku na film, který můžete zhlédnout on-line, podobně také divadla,“ připomíná.
Další témata rozhovoru: ohrožení kultury v čase koronavirové krize; jaký bude svět po pandemii; nezastupitelná role učitele ve výuce.
Související
-
Paulína Tabery: Češi jsou optimističtí a věří, že bezprostřední ohrožení nákazy pomine do léta
Lidé v Česku podle dosavadních sociologických průzkumů podporují současná restriktivní opatření. Téměř absolutní důvěru mají zdravotníci, shrnuje vedoucí CVVM postoj Čechů.
-
Cyril Höschl: Karanténa připomíná brutální model normalizace. Vlna solidarity brzy pomine
„Adaptace má dvě strany. Na jedné pomáhá přežít a zachovává vnitřní integritu. Na té druhé je ochota žít v totalitním systému, který to za nás vyřídí,“ míní psychiatr.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?