Paulína Tabery: Češi jsou optimističtí a věří, že bezprostřední ohrožení nákazy pomine do léta
Lidé v Česku podle dosavadních sociologických průzkumů podporují současná restriktivní opatření. Téměř absolutní důvěru mají zdravotníci, shrnuje vedoucí Centra pro výzkum veřejného mínění postoj Čechů k současnému pandemickému ohrožení.
„Na válce v Sýrii nebo na migrační krizi, kde Češi vnímali pocit ohrožení relativně intenzivně, máme potvrzené, že lidé si na situaci postupem času zvyknou. Dá se to očekávat i teď,“ myslí si Paulina Tabery.
Ženy mají obavy, mladí muži jsou v klidu
Podle všech průzkumů zatím Češi stávající opatření vidí jako potřebná a jsou s nimi srozuměni. Dál sociologové zjišťují, jaký v lidech nemoc vyvolává strach a obavy, jak pociťují ekonomické dopady nebo jestli se osobně znají s někým z nakažených.
Čtěte také
Lidé jsou poměrně optimističtí, pokud jde o odhad doby trvání karanténních opatření. Většina Čechů očekává, že bezprostřední ohrožení nákazy pomine do léta. Zajímavý je rozdíl vnímání mezi muži a ženami a mezi různými věkovými kategoriemi.
„Není to tak, že by nejstarší skupina měla největší obavy,“ vysvětluje Tabery výsledky průzkumů nejen v ČR. Obecně platí, že větší obavy si dělají ženy. Úplně nejméně se bojí skupina mladších mužů.
Vývoj v Česku vidí Češi jako stabilizovaný
V čem se Česko liší například od USA, je vývoj postojů v čase. „U nás k nějakým prudkým posunům v čase nedochází. Zatímco v USA pozorujeme momentálně velmi prudké posuny v názorech. Třeba obavy tam vzrůstají týden co týden.“
„My naproti tomu reagujeme de facto pořád stejně, protože reagujeme na zakonzervovanou situaci a máme pocit určitého uklidnění,“ shrnuje socioložka v pořadu Jak to vidí...
Další témata rozhovoru: práce sociologů při karanténních opatřeních; relevance předvolebních průzkumů v době nouzového stavu; vliv pandemie na hranice mezi ohroženou a strádající třídou společnosti.
Související
-
Jan Kubáček: Když rezignujeme na české ruce a mozek, budeme vazaly. A je jedno kterého státu
Ukazuje se, že společnost potřebuje krizové plány, zamýšlí se politolog Jan Kubáček nad tím, jaké důsledky bude mít současná pandemie nejen pro českou společnost.
-
Cyril Höschl: Karanténa připomíná brutální model normalizace. Vlna solidarity brzy pomine
„Adaptace má dvě strany. Na jedné pomáhá přežít a zachovává vnitřní integritu. Na té druhé je ochota žít v totalitním systému, který to za nás vyřídí,“ míní psychiatr.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.