Zpravodaj Balucha: Potřásání rukou, polibky i pozvání do Notre-Damu. Protlačit Evropu k jednacímu stolu může Macron

27. únor 2025

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by příměří mezi Ukrajinou a Ruskem mohlo být uzavřeno už v příštích týdnech. Řekl to po setkání se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Jaké ohlasy vzbudila poslední jednání? A jakou roli hraje Francie v současné Evropě? Zpravodaj Martin Balucha ještě přiblíží, jak pevný je francouzský kabinet v domácích záležitostech, i to, co obsahuje plán oprav nejnavštěvovanějšího muzea světa, pařížského Louvru?

Francie stojí dlouhodobě v čele evropských zemí při jednání o budoucnosti Ukrajiny. Po americkém bouchnutí do stolu na Mnichovské bezpečnostní konferenci Emmanuel Macron neváhal a uspořádal v rozmezí 48 hodin dva summity v Paříži, následované setkáním v Elysejském paláci se šéfy místních nejsilnějších politických stran.

Bez bezpečnostních záruk nebude mír na Ukrajině pevný. Rychlou dohodu Francie odmítá

„Někteří francouzští politici, zejména ze strany Marine Le Penové, nesouhlasí s vysláním vojáků na Ukrajinu. Centristické strany ale kroky Emmanuela Macrona a další podporu Ukrajiny schvalují. Stejně jako dvě třetiny francouzských obyvatel,“ potvrzuje v pořadu Jak to vidí... zpravodaj ve Francii Martin Balucha.

Jak garantovat mír?

Podle představ francouzské diplomacie musí být dojednán silný, dlouhodobý, pevný mír, přičemž do jednání musejí být zapojeny evropské státy včetně samotné Ukrajiny. Mír dojednaný rychle a bez Ukrajiny Francie odmítá.

„Takový mír je ale třeba nějakým způsobem garantovat. Možností je několik. Jedním z nich je vyslání evropských jednotek mírových sborů na Ukrajinu. To ostatně podporuje i britský premiér Keir Starmer. Zvažuje se také, že by další státy jako třeba Dánsko pomohly s logistikou.“

Už žádný druhý Minsk

Bez pevných bezpečnostních záruk by totiž podle Emmanuela Macrona mohlo příměří s Ruskem skončit jako dohody z Minsku z roku 2014, které nedokázaly ruskou invazi na Ukrajinu v roce 2022 zastavit.

„Všichni jsou si vědomi toho, že se intervence nesmí opakovat. Nesmí dojít k tomu, aby Rusko získalo čas, dozbrojilo se a znovu zaútočilo. Tomu se francouzský prezident Emmanuel Macron snaží zabránit,“ připomíná Balucha.

Důležitým momentem jednání Emmanuela Macrona v Bílém domě byl podle zpravodaje ale ještě jeden okamžik: když francouzský prezident poupravil Donalda Trumpa v jeho počtech ohledně finančního zapojení Spojených států do války na Ukrajině. „Sáhl mu na koleno, odpovídal na dotazy novinářů, a čísla poupravil. To si řada politiků netroufne.“

Úzké vztahy i odvaha vzdorovat

Emmanuel Macron se sešel s Donaldem Trumpem v době hluboké nejistoty ohledně budoucnosti transatlantických vztahů. Navzdory všemu se ale zdá, že je to z evropských lídrů právě Emmanuel Macron, koho Donald Trump vnímá.

Čtěte také

„I když Donald Trump není jednoduchá osobnost, Emmanuel Macron s ním má své zkušenosti. Jako jeden z mála evropských politiků ho zažil už v jeho prvním funkčním období, a ví, jak s ním jednat.

Úzké vztahy dokazuje i fakt, že Donald Trump byl přítomen slavnostnímu otevření katedrály Notre-Dame loni v prosinci. Asi žádný jiný evropský politik s ním takový vztah nemá. Uvidíme, zda se mu podaří Trumpa přesvědčit, aby více počítal s Evropany při vyjednávání míru na Ukrajině, samozřejmě za úzké koordinace s evropskými spojenci a s prezidentem Volodymyrem Zelenským,“ uzavírá zpravodaj.

Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.