Jan Kubáček: Když rezignujeme na české ruce a mozek, budeme vazaly. A je jedno kterého státu
Ukazuje se, že společnost potřebuje krizové plány, zamýšlí se politolog Jan Kubáček nad tím, jaké důsledky bude mít současná pandemie nejen pro českou společnost.
Změny přijdou, budou hluboké a dlouhodobé, myslí si Jan Kubáček. Společnost už nebude stejná a promítne se to i do očekávání, která budou mít voliči od politiků.
Facka je to silná, výchovná, ale stále ještě relativně milosrdná. Tato pandemie totiž patří k těm zvládnutelným.
Jan Kubáček
„Budou se hledat energické osobnosti, které jsou schopné rozhodovat, ale mají také znalost a expertní zázemí,“ zamýšlí se politolog. „Druhá velká změna bude v posílení státu. Dojde k tak obrovskému ekonomickému a podnikatelskému výpadku, že do toho bude muset stát mnohem více promlouvat.“
Posílí průmysl, věda i vzdělání
Společnost bude podle Kubáčka volat po bezpečnostním izolacionismu. A nejen v geopolitickém smyslu. Důraz bude na strategickém průmyslu a v udržování know-how v rámci českého státu. Stěžejním tématem se stane soběstačnost.
„Zažili jsme úžasné vzedmutí,“ vyzdvihuje Kubáček pohotovou, invenční, ale i nebývale obětavou reakci Čechů na nedostatek ochranných pomůcek. „Ukázalo to také na hodnotu průmyslu a na to, že vsadit pouze na služby nemá budoucnost. A že mnohé rezervy je potřeba řešit na národní úrovni.“
„Posílí také věda a obecně hodnota vzdělání, a to dokonce na dvou úrovních,“ uvažuje politolog nad výpadkem výuky na základních školách, ale i nad obrovským přínosem odborných vysokých škol, které se aktivně podílejí na řešení krize.
Outsourcování znamená závislost
„Pokud chceme čelit jakémukoliv státu, který chce využívat i humanitární pomoc jako nátlak, musíme podporovat tyto strategické rezervy v českém prostředí,“ říká v pořadu Jak to vidí… Kubáček.
„Všichni, kteří teď kritizují Čínu za zneužívání situace, musí být potom ochotni podpořit zákony, které dají šanci strategickému průmyslu. Například v oblasti hygieny, zdravotnictví, výzkumu, lékárenství…“
Podobně bychom se měli zamyslet i nad produkcí potravin, zemědělstvím a nad dalšími strategicky důležitými komoditami. Ukazuje se totiž, že svět, který se ohlíží jen na nejnižší možnou cenu a na outsourcování zdrojů, nefunguje.
„Když svoje know-how pustíme, když rezignujeme na české ruce a mozek a řekneme si, svět to za nás vyřeší, pak budeme samozřejmě většími vazaly. A je jedno kterého státu, protože takový se logicky vždycky objeví a situace využije.“
Další témata rozhovoru: krize a politická odpovědnost; volby v čase pandemie; americká prezidentská kampaň a koronavirová krize; sto let české vlajky.
Související
-
Lukáš Kovanda: Čína už Západ nepotřebuje. Co potřebovala, vysála
Čína začne brzy uplatňovat to, co sama porušovala. Ochranu duševního vlastnictví. A už nebude fungovat jako „levná dílna“, odhaduje ekonom.
-
Lukáš Kovanda: Německý daňový poplatník bude zachraňovat i česká pracovní místa
Pandemie koronaviru ničivě zasáhla i světovou ekonomiku. Už teď je jasné, že přinese propad zaměstnanosti a další neblahé společenské jevy. Ustojí krizi česká ekonomika?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.