Kamala Harrisová jako prezidentka USA? Demokraté zatáhli za záchrannou brzdu, myslí si politolog Jelínek

23. červenec 2024

Kamala Harrisová už údajně získala dostatečnou podporu k prezidentské nominaci za Demokratickou stranu. Jak složitou soupeřkou může být pro Donalda Trumpa? Politolog Lukáš Jelínek se také zamyslí nad tím, jak se liší voličské uvažování v USA a v Evropě, jakou roli hraje věk političek a politiků a dostane se i ke krajským a senátním volbám, které českou společnost čekají v září 2024.

Čtěte také

„Předpokládám, že Kamala Harrisová bude vyrovnanější soupeřkou než Joe Biden, na kterého mohl Donald Trump útočit z celé řady důvodů, nejčastěji kvůli tomu, že se u něj již projevovaly jisté následky vysokého věku,“ přemýšlí politolog.

Zda demokraté viceprezidentku nominují na prezidentskou kandidaturu se dozvíme 7. srpna 2024. „Podle mě je to zatažení za pomyslnou záchranou ruční brzdu demokratů,“ dodává Jelínek. „Zaznamenal jsem, že už se za Harrisovou postavily prakticky všechny klíčové postavy Demokratické strany.“

Duch doby? Strach a pochybnosti

„Překvapuje mě, že už média pracují s tím, že má celkem slušnou šanci porazit Trumpa, že nasbírala unikátní množství peněz na volební kampaň,“ říká Jelínek.

Čtěte také

Politolog vysvětluje, že peníze a popularita ale nejsou jediné stavební kameny politiky. „Trošku se zapomíná, že Donaldu Trumpovi fouká do zad duch doby, jak to nazval komentátor z The New York Times. Trump se zkrátka snaží vystihnout nálady, emoce, strachy a pochyby voličstva, jeho nedůvěru.“

„V případě volebního střetu mezi tradiční kandidátkou a netradičním kandidátem, který je spíše protestní, antisystémový, nezabere jen výzva k poražení Trumpa, jak to řekl ve svém posledním vyjádření Joe Biden.“

Situace se podle politologa dá přirovnat k červnovým evropským volbám, ve kterých také sehrály významnou roli protestní strany, hnutí a voličská nespokojenost.

Trump potřebuje nový scénář

„S Kamalou Harrisovou přichází do volebního souboje nová témata, jako je třeba otázka potratů, menšinová politika. Média si také všímají toho, že je žena a dcera přistěhovalců.“

Podle Jelínka je ale podstatné, že se může viceprezidentka ukázat jako slušná soupeřka v argumentačních soubojích. „Joe Biden chce většinou věcí zahlazovat, málokteré jeho vyjádření bychom si připomínali jako zásadní nebo zlomové. Harrisová má větší odvahu prezentovat i vlastní témata, na které Donald Trump třeba nedokáže dobře reagovat,“ míní Jelínek.

„Trump je přesně ten člověk, který si dělá všechno podle sebe a potřebuje, aby se naplnil jeho scénář. V tom původním byl jeho protivníkem Biden, v tuto chvíli může být lehce vykolejený.“

Je věk jenom číslo?

Otázkou zůstává, jakou roli hraje věk kandidujících. Ať už se za demokraty postaví kdokoliv, s největší pravděpodobností bude mladší než Donald Trump.

Čtěte také

„Myslím si, že americké voličky a voliči - a nechci jim nic podsouvat - volí trošku povrchněji než ti v Evropě. Mladá prezidentka na ně může působit povzbudivě. Nemám ale pocit, že by to v této situaci bylo rozhodující,“ vysvětluje politolog. „To rozhodující bude vyrovnat se s náladami, které začne vypouštět do prostředí Donald Trump. Myslím si, že demokraté to budou mít ještě hodně těžké.“

Před časem jsme na sociálních sítích mohli zaznamenat úvahy, jestli by neměla být kandidujícím stanovena horní věková hranice pro vykonávání mandátu.

„Jsou to názory spíše okrajové. Je pravda, že česká politika trpí nedostatkem mladých a máme vysoký věkový průměr aktivních politiků, ale to spíše svědčí o nepropustnosti politických stran," ukončuje myšlenku Lukáš Jelínek.

Spustit audio

Související