Jak přežít karanténu? Máme pro vás tipy k poslechu

Probrali jsme se za vás naším archivem a vytipovali jsme to nejlepší. Najdete tu nečekané chuťovky pro fanoušky Historie českého zločinu, milovníky Toulek českou minulostí a dalších pořadů. Vybere si každý.

Tipy k poslechu

Pro fanoušky Her a četeb

Český rozhlas si pro všechny fanoušky rozhlasových her a četeb připravil dárek: prodlouženou karanténu vám pomůže zkrátit prodloužená doba poslechu. Vybraná díla vám totiž budou na webu k dispozici celý měsíc po odvysílání.

Dvojka ale má v archivu i ty kousky, které můžete poslouchat neomezeně. Třeba seriál Zamilovaná dvojka>> listuje milostnou i erotickou literaturou. Najdete v něm i pasáže z Boccacciova Dekameronu, kde lidé utíkají před nákazou na venkov a pro zkrácení dlouhé chvíle si vyprávějí lechtivé příběhy.

Všechny díly Zamilované dvojky>>

Mimochodem právě z Dekameronu by měla vycházet i tradiční hra živě, kterou chce Dvojka vyvrcholit svoje letošní Rozmarné léto. Než se tak ale stane, můžete s jinou naší hrou živě cestovat Ze Země na Měsíc. Tyhle hranice totiž nikdo nehlídá.

 

Pro fanoušky Historie zločinu a Standy Motla

Autorkou pořadu Historie českého zločinu je Bronislava Janečková, která spolupracuje i na pořadu Stopy, fakta, tajemství... Před lety pro Dvojku právě i ve spolupráci se Stanislavem Motlem připravila unikátní 12dílnou dokudramatickou sérii Příběhy 1. světové války.

Podobně jako Historie českého zločinu i Příběhy 1. světové války>> vycházejí z autentických dokumentů. Z dopisů z fronty, deníkových záznamů a válečných zpráv. Skutečné události pak inscenují herci. Každý díl má jen 15 minut.

Poslechněte si jeden z Příběhů 1. světové války. Z doby, kdy nemocnice praskaly ve švech, v obchodech nebylo dost jídla a nikdo nevěděl, jak dlouho to ještě potrvá...

 

Pro fanoušky Toulek českou minulostí

Josef Veselý a jeho legendární brněnská parta léta pořádali toulky do nejzajímavějších momentů českých dějin. Devízou pořadu je nadhled a současný, často ironický komentář, který minulost přibližuje a pomáhá se v ní vyznat.

Před lety pro Dvojku připravil podobnou výpravu zaměřenou čistě na osobu a dobu Karla IV. spisovatel Petr Stančík. Komentáře se tentokrát zhostil Vojta Dyk. V Audiotahácích Karel je king>> najdete třeba příběh o tom, jak byl Karel místo ve školce zavřený. Ale ne doma!

Fanoušci modernější historie se zase díky našemu webovému projektu Den s Anthropoidem>> a interaktivním mapám v něm můžou virtuálně toulat ve stopách parašutistů Gabčíka a Kubiša. Anebo prostřednictvím unikátních sférických fotek se zvukem vstoupit i do krypty, kde přišli o život.

 

Pro milovníky pohádek

I přes vlnu solidarity se přece jen vždycky vynoří nějací podvodníci, kteří se snaží využít kritickou situaci ve svůj prospěch. Barbara Haplová pro Dvojku už v minulosti připravila pohádkový seriál, kde se to podvodníky jenom hemží. Mají dokonce i svoji vlastní zemi Podvodí.

 

Pro fanoušky seberozvoje

Čas domácí izolace je ideální příležitostí vydat se na cestu do vlastního nitra. Dokuseriál>> Na cestě zachycuje vlastní pátrání i Novodobé Kněžky Bohyně, psychonauty, kteří provozují šamanské rituály s medicínami, nebo cestu lidí, kteří hledají své vlastní Já pomocí meditací na sebe sama.

 

Pro boj s ponorkovou nemocí

Dlouhý pobyt v izolaci doma jen s blízkými může způsobit ponorkovou nemoc. Lépe se s ní dá bojovat, pokud zrovna váš spolubydlící není sociopat se zálibovou v návykových látkách a zvláštní schopností vás podceňovat a urážet.

A když se navíc právě kvůli dokumentům k ponorce dostane do státních služeb, je s ním tuplem k nevydržení. Poslechněte si, jak to zvládal doktor Watson, v naší hře živě.

 

Pro milovníky filmů pro pamětníky

Že krize se nejsnáze zahání zábavou, dokazoval i seriál České televize Bohéma o tom, co za drama se skrývalo pod klidnou hladinou protektorátních komedií. Na události v seriálu jsme reagovali sérií dokumentů, které děj uváděly na pravou míru.

V projektu Co v Bohémě nebylo?>> najdete autentické záznamy dobových projevů, rozhovory s historiky, pátrání Stanislava Motla i odhalení osudů těch, které TV seriál vynechal.

Svoje povědomí o tehdejší době můžete ještě navíc doplnit sérií dokumentů Hrdinové z barikád>>, který poměrně podrobně popisuje události Květnového povstání. Víte třeba, co je pravda a co výmysl v Drdově povídce a následném filmu Němá barikáda?

Všechny díly Hrdinů z barikád>>

 

Pro fanoušky Stoletéto staříka, který vylezl z okna a zmizel

Spousta lidí by dnes po vzoru jednoho švédského stoletého staříka nejraději vylezla z okna a zmizela. Pokud se vám líbil tento román, nabízíme dramatické zpracování života jiného Seveřana.

Je jím nositel Nobelovy ceny za fyziku a dánský vědec, podle kterého je pojmenovaný první kvantový model atomu. S myšlenkami pohlcenými do složitých vzorců, v bezvědomí při útěku před fašisty, s tajnými agenty v zádech až k výbuchu atomové bomby.

 

Pro fanoušky Osudových žen

Dnes jsou často v první linii ženy. Zástupy zdravotních sester, pečovatelek, pracovnic supermarketů... Právě na roli žen v našich dějinách se zaměřuje dokudramatická série Osudové ženy. Ještě před ní ale Dvojka vysílala podobně zaměřené Příběhy slavných>>.

I v nich najdete dramaticky zpracované osudy výjimečných žen. Jako třeba téhle herečky, kterou v dokudramatu ztvárnila Kateřina Brožová a sekunduje jí Taťjana Medvecká. Příběh inscenuje tajemné setkání v ordinaci a herečku nahlíží z nečekaného úhlu.

Podobným způsobem jako Osudové ženy, tedy rozhovor s odborníkem doplňovaný dramatickým zpracováním popisovaných událostí, byl připravován i pořad Vzduch je naše moře>>.

I v historii českého letectví najdete ženská jména. Věděli jste, že první česká pilotka (a teprve 13. na světě) byla operní pěvkyně? Snad vás aspoň tenhle pořad povznese nad současné trable.

Spustit audio
autor: rota

Související