Závist není jenom špatná. Inspiruje k hledání vlastního štěstí, poukazuje psycholožka
Majetek, postavení, štíhlý pas nebo nové šaty. Předmětem závisti může být prakticky cokoli. Ne vždy je ale nutné mít špatné svědomí. „Závist totiž může být i velmi pozitivní,“ uklidňuje psycholožka. V čem může být závist přínosná? A jak nezávidět příliš?
Závist se řadí mezi jednoznačně negativní emoce. Vyvolává stud a rozčarování ze sebe sama. Je to však přirozená lidská vlastnost. Podle psycholožky Lucie Kolaříkové dokonce jde o emoci velice přínosnou. „Díky závisti si totiž lidé mohou uvědomit, co se jim líbí, co si přejí, co potřebují, co jim v uvozovkách náleží a co by jim mohlo udělat dobře.“
Prostřednictvím závisti tak mohou růst a rozvíjet se. „Závist nás zkrátka upozorňuje, i když nepříjemným a palčivým způsobem, na to, že se nám něčeho nedostává, že bychom si zasloužili víc. Díky tomu jsme pak otevření dalším podnětům a vyvíjíme se.“
Jen malý kousek reality
Zároveň je ale dobré si uvědomit i zrádnost závisti. „Často vidíme jenom bazén, vilu a máme pocit, že s tím ten druhý zažívá i velké štěstí. Už si ale neuvědomuje, že za tím vším bylo zřejmě hodně práce, úsilí, a možná i rozpad manželství. Vidíme jen kousek reality a zbytek příběhu neznáme,“ upozorňuje Lucie Kolaříková.
Vhodné je proto podle ní zkusit si říct, jaká pozitiva podle nás dotyčný člověk s danou věcí zažívá. „Můžeme si představit, že zažívá štěstí, pohodu, úlevu, hrdost. A pak se zamyslet nad tím, jak se dopracovat ke stejným pocitům v našich životech prostřednictvím něčeho, na co dosáhneme.“
Zpátky k sobě
Vedle toho, že je závist progresivní vlastnost, která nás posouvá dopředu, nás také zároveň vede zpátky k sobě, do svého středu. „Díky závisti si můžeme uvědomit, kdo jsme, co všechno máme, čeho jsme v životě dosáhli, že je náš život kvalitní a v pořádku.“
Vůbec nejdůležitější podle psycholožky je uvědomit si, že všichni máme spoustu možností, jak se udělat spokojenými, jak naplnit svoje tužby a potřeby. „Jenom je třeba být kreativní, nenechat se zablokovat přílišnou závistí, inspirovat se u těch, kterým závidíme, a hledat vlastní zdroje svého štěstí.“
Související
-
Cyril Höschl: Trocha závisti nám může pomoci
Více než polovina Čechů přiznává, že občas závidí druhým. Podle psychologů je závist nepříjemná jako každá jiná negativní emoce. Může nás ale postrčit dopředu.
-
Pracovní zápřah, nedostatek času, nepříjemný šéf... Stres je dobré umět vydýchat
Určitá míra pracovního stresu je přirozená a mnohdy i z hlediska motivace a výkonnosti užitečná. Jak ale poznat, že je stresu příliš? A proč je dobré umět správně dýchat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka