Walt Disney. Slavný Mickey Mouse se zrodil kvůli sporu o autorská práva

Walt Disney, průkopník a vizionář animovaných filmů se narodil 5. prosince 1901. Už na střední škole ilustroval školní noviny. Toužil být animátorem, a tak našel uplatnění jako kreslíř. Brzy zaměstnání opustil a rozhodl se postavit na vlastní nohy. Jeho cesta vedla do Los Angeles, kde našel zázemí u strýčka. Právě v jeho garáži začal vytvářet první kreslené filmy. Úspěch mu přinesla Alenka v říši divů. V tomto filmu Disney zkombinoval živou herečku s kreslenými postavičkami.

Jeho prvním hrdinou ze zvířecí říše byl králík Oswald. Kvůli sporu o autorská práva však musel po čase hledat jiného maskota a tak se zrodil Mickey Mouse. Inspirací prý slavnému animátorovi byly myši, které se proháněly v jeho prvním studiu, kde nějaký čas přespával.

Walt Disney uvedl do kin také první kreslený celovečerní film, v roce 1937 to byla Sněhurka a sedm trpaslíků. Jméno zakladatele filmařského impéria nesou od roku 1955 také zábavní parky, které najdeme nejen v USA, ale třeba i v Japonsku, Číně nebo Francii.

Spustit audio

Související