Jiří Trnka. Walt Disney Východu, který prý uměl kreslit oběma rukama

30. prosinec 2021

Říkalo se mu Walt Disney Východu, ale pravdou je, že se chtěl naopak způsobem své práce vůči disneyovské “tovární výrobě” vymezit. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Jiří Trnka vždy sázel na originalitu a individuální péči o každý ze svých filmů. Kreslit prý uměl oběma rukama a pracoval i šestnáct hodin denně. Spánkový režim rozhodně neměl ukázkový, stejně jako jídelníček.

Navíc byl velkým milovníkem alkoholu, zejména šampaňského vína. Život skutečně vychutnával plnými doušky a rád se obklopoval přáteli, mezi nejbližší patřil například Jan Werich, se kterým se seznámil na Kampě, kde oba bydleli.

Ruka byla posledním loutkovým filmem Jiřího Trnky

Betlém z roku 1949 podle návrhu Jiřího Trnky. Betlém je z textilu

Za svou práci získal ocenění na mnoha zahraničních festivalech, ačkoliv ho stát v jeho mimorepublikových výletech značně omezoval. Kromě toho výrazně pociťoval tlak cenzury a proto se v roce 1968 rozhodl podepsat dokument dva tisíce slov. Trnkův poslední loutkový film “Ruka” se zaobírá právě tématem utlačování umělce režimem.

Kromě vážných filmů však natočil mnoho pohádek i komediálně laděných snímků. Ani knihy mu nebyly vzdálené, ilustroval například Werichovo Fimfárum, či Broučky Jana Karafiáta, sám také psal dětskou literaturu. Kdo z nás si v dětství nezamiloval Trnkovu tajemnou Zahradu?

Další Příběhy z kalendáře budou patřit renesančnímu vědci, jehož obraz Poslední večeře je možná slavnější, než Mona Lisa.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Krista Nebeská
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...