Jiří Trnka. Walt Disney Východu, který prý uměl kreslit oběma rukama

30. prosinec 2022

Říkalo se mu Walt Disney Východu. Ale on se naopak způsobem své práce chtěl vůči disneyovské „tovární výrobě“ vymezit. Vždy sázel na originalitu a individuální péči o každý film. Kreslit prý uměl oběma rukama a pracoval i 16 hodin denně. Spánkový režim neměl ukázkový, stejně ani jídelníček. Navíc byl velkým milovníkem alkoholu, zejména šampaňského. Život vychutnával a rád se obklopoval přáteli, mezi něž patřil třeba i jeho soused z Kampy Jan Werich. Zemřel 30. prosince 1969.

Za svou práci získal ocenění na mnoha zahraničních festivalech, ačkoliv ho stát v jeho mimorepublikových výletech značně omezoval. Kromě toho výrazně pociťoval tlak cenzury a proto se v roce 1968 rozhodl podepsat dokument dva tisíce slov. Trnkův poslední loutkový film “Ruka” se zaobírá právě tématem utlačování umělce režimem.

Kromě vážných filmů však natočil mnoho pohádek i komediálně laděných snímků. Ani knihy mu nebyly vzdálené, ilustroval například Werichovo Fimfárum, či Broučky Jana Karafiáta, sám také psal dětskou literaturu. Kdo z nás si v dětství nezamiloval Trnkovu tajemnou Zahradu?

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Krista Nebeská
Spustit audio

Související