Výživový poradce varuje. „Mražená pizza? Polotovary nám nesvědčí a špatný jídelníček nepřecvičíme“
„Problém mražené pizzy je to, že obsahuje spoustu kalorií a je to průmyslově zpracovaná potravina. Je to tedy polotovar, který koupíme v supermarketu a doma ohřejeme v mikrovlnce. Tyto druhy potravin nám nesvědčí.“ Jak moc je pro organismus důležitý jód? Lze se předávkovat vitamíny? Co soudí o tzv. superpotravinách? Jak se vyznat v informacích o zdraví? Lze s novými stravovacími návyky začít najednou, nebo je lepší postupně? Jaký má názor na detoxy?
„Abychom tu pizzu v těle tzv. spálili, museli bychom cvičit tři hodiny v posilovně nebo běhat dvě hodiny venku. Data ukazují, že špatný jídelníček nepřecvičíme. Za těch 15 minut, kdy jíme pizzu, přijmeme zhruba tisíc kilokalorií a pak to těžko spalujeme.“ Když už si ji dáme, měli bychom se držet jednoho pravidla: „Důležitá je frekvence a konzumované množství.“
Čtěte také
„Zelenina je důležitá a Češi ji moc nekonzumují,“ pokračuje odborník na výživu. „Hlavně mužům moc nechutná. Ukazuje se ale, že potraviny, které máme na očích, jíme. A důležité je najít si takový druh, který nám chutná.“
Podle studií dostatečný příjem ovoce a zeleniny souvisí s dlouhověkostí. „Snižuje riziko srdečních onemocnění a dokonce i rakoviny,“ uzavírá Miloslav Šindelář v Blízkých setkáních.
Související
-
Fandíte detoxu? „Není dieta, která by nás efektivně zevnitř vyčistila,“ ujišťují nutriční terapeutky
Mýtů kolem jídla a zdraví je moc. Například detoxikační kůry. „V praxi to vypadá tak, že je člověku špatně. Dehydratuje se a vyčistí trakt od bakterií, i těch prospěšných.“
-
Triky štíhlých gurmánek? Mít v břichu jako v pokojíčku, radí výživová poradkyně
Lze být gurmánem, užívat si jídlo, a přitom zůstat štíhlý? Na první pohled nemožné, opak je ale pravdou. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel. Která to jsou?
-
Recept na dlouhověkost? Cvičte, radí výživová poradkyně britské královské rodiny Gabriela Peacock
Úspěšně vede svou nutriční londýnskou praxi a šije na míru programy lidem, kteří nemají moc času, ale chtějí se o sebe starat. Včetně členů britské královské rodiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.