Petr Lébl v poslední vůli chtěl, abych režírovala Cyrana z Bergeracu, vypráví herečka Petra Špalková

13. květen 2024

Je herečkou i režisérkou. „Režírovat jsem chtěla spíš v útlém mládí. Teď už mi chybí ta erudice. Čas, kdy jsem se tomu mohla věnovat, už minul,“ uvažuje známá herečka. Proč chtěla být veterinářkou? Setkala se se zvířaty ve své profesi? Kdo je Sylvie? Co nového chystá společně s režisérkou Alicí Nellis? Je její dcera Andělka už zkušenou herečkou? Jak se ona sama dostala k herectví? Je pravda, že si o první divadelní roli řekla?

Petra Špalková

„Malých režií se člověk dopouští, když učí,“ rozvíjí téma Petra Špalková. „A já mám za sebou devět let pedagogické praxe a tam někoho vedeš a hňoucáš tam malé představení. Ale že by se tomu dalo říkat režie? Já mám ráda koncepční režiséry, kteří mají jasnou vizi a představu o vedení herců.“

Přesto jí režie do života několikrát vstoupila a legendární Petr Lébl si to také přál. „Napsal do své poslední vůle, že chce, abych Cyrana z Bergeracu v Národním divadle režírovala spolu s Olgou Sommerovou podle jeho záznamů z představení v Izraeli. Překvapilo mě to. Jednou tak na mě koukal, jak sedím u režijního stolku a řekl, že by české divadlo potřebovalo takovou hezkou a milou režisérku jako jsem já,“ vzpomíná Petra Špalková v Blízkých setkáních.

autoři: Tereza Kostková , eh

Související