Byl to ranec textů. Ale bavilo mě nahlédnout do první republiky, popisuje herec Adam Vacula natáčení seriálu Zlatá labuť
Původně hercem být nechtěl, ale přitahovaly ho humanitní vědy. „Studoval jsem sociální práci zaměřenou na psychoterapii. Pak mě zaujal jeden workshop,“ vypráví. Proč odjel za indiány do Peru a co mu pobyt mezi nimi dal? Cvičí kvůli rolím? Je vegetariánem? Má oblíbený recept? Proč si píše deník?
Na škole absolvoval workshop dialogického jednání, který vedl herec Ivan Vyskočil. Tak přičichl herectví. „Spolužák mě vyhecoval zkusit činohru na DAMU a vyšlo to,“ pochvaluje si Adam Vacula, kterého nejvíc proslavila role v seriálu Zlatá labuť.
Každodenní natáčení a hromady textu byly výzvou. „Hrál jsem v divadle, ve dvanáct přišel domů a do dvou či do tří se učil texty. Mozku trvalo, než si zvykl na ta kvanta textu.“
„Byl to ranec, ale užíval jsem si to. Byla to taky krásná setkání s hereckými legendami jako paní Kolářová nebo pan Kostka, který mi hrál tátu. Bavilo mě taky nahlédnout do první republiky.“ A to přestože oblek není hercovým oblíbeným oblečením. „Bral jsem to tak, že kostým udělá tu postavu. Zvykl jsem si postupně na to být sešňěrovaný a hladce oholený.“
Související
-
Toulky první republikou
Světla a stíny doby! Provedeme vás od Pražského hradu přes dělnické kolonie až po vykřičené domy. Vašimi průvodci jsou Jiří Vyorálek, Jana Stryková a Jaroslav Plesl.
-
Bílá Labuť. Pět set zaměstnanců, za den 30 tisíc zákazníků
Bílá labuť přivítala své první zákazníky 18. března 1939. Jaroslav Brouk ji nechal postavit na místě, kde stával původně hostinec a pivovar.
-
Hlavním tématem dvojky je odpuštění, prozrazuje o seriálu Kukačky herečka Marta Dancingerová
Hrála v jedničce a teď i ve dvojce. Řeč je o úspěšném seriálu Kukačky. Nebála se vstoupit podruhé do stejné řeky? „Bála jsem se, že nesplníme očekávání,“ přiznává.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.